Dla właścicieli firm
Rejestrowanie wydatkówPola nagłówka dokumentu
- Numer faktury: numer nadawany zgodnie z ustawieniami w sekcji ustawienia/numeracja i indeksy. Dostępne są różne opcje: może być jedna numeracja na wszystkie rodzaje dokumentów, a może być osobna dla każdego (więcej w rozdziale opisującym ustawienia). Numer ten może służyć jako numer ewidencyjny i pomagający zarządzać dokumentami w systemie, nie jest to numer oryginalny dokumentu zakupu. Poprzez naciśnięcie Zmień przy numerze dokumentu możemy dokonać modyfikacji numeru dokumentu.
- Rodzaj dokumentu - omówiony na wstępie powyżej.
- Korekta (checkbox) - umożliwia zaznaczenie, że dany dokument zakupu jest korektą.
- Waluta - można wybrać walutę w jakiej jest rejestrowany dokument, dostępne są wszystkie waluty świata. Na liście pokazują się jednak tylko te najczęściej wybierane. Aby wybrać interesujące nas waluty trzeba udać się do Ustawienia -> Słowniki i na liście słowników zaznaczyć Pokaż ukryte - pojawią się wszystkie dostępne w systemie waluty. Zaznaczamy tę, która nas interesuje i od tej pory ta waluta będzie się pokazywała we wszystkich miejscach gdzie dostępne są operacje walutowe.
- Kurs na dzień - pole daty kursu i wartości kursu oraz tabeli NBP, z której kurs jest zaciągnięty, pojawia się jeżeli wybierzemy walutę inną od złotego polskieg
Możemy wprowadzić ręcznie żądaną wartość w pole Kolejny numer w miesiącu albo wybrać przycisk Pierwszy wolny - wówczas system nada najwyższy numer w danej serii numeracji. Przyciskiem Aktualizuj zapisujemy wprowadzone zmiany. \
- Seria numeracji - możemy mieć kilka serii dla każdego dokumentu lub jedną dla wszystkich (domyślnie wybierana jest pierwsza na liście dla danego typu dokumentu).
- Numer dokumentu źródłowego - bardzo ważne pole, wprowadzamy tutaj oryginalny numer dokumentu. System kontroluje czy dany numer już był wpisany dla danego kontrahenta, dzięki czemu eliminuje możliwość wprowadzenia tej samej faktury dwukrotnie.
- Rejestr zakupów VAT - automatycznie wybierany dla określonego typu dokumentu.
- Rejestr sprzedaży VAT - automatycznie wybierany dla określonego typu dokumentu.
- Data wystawienia - data wystawienia dokumentu. Po wprowadzeniu daty wystawienia, data operacji gospodarczej, data wpływu dokumentu - ustawiają się na taką samą wartość. Dzieje się tak tylko za pierwszym razem - przy edycji pól daty dane nie są kopiowane.
- Data operacji gospodarczej - data sprzedaży, data wykonania usługi, lub dostawy towaru z dokumentu źródłowego.
- Data wpływu dokumentu - data, kiedy wpłynął do nas dokument.
- Termin płatności - data bardzo ważna z punktu widzenia prawidłowości prowadzenia rozrachunków. Umożliwia oznaczenie dokumentu przez system czy jest przeterminowany i pozwala ustalić ilość dni przeterminowania.
- Data obowiązku podatkowego (pod. dochodowy) - pole jest ustawiane automatycznie od w/w dat w zależności od tego czy posiadamy pakiet MAX czy pakiet LITE. Datę zawsze można edytować.
- Data obowiązku podatkowego (VAT) - pole jest ustawiane automatycznie od w/w dat w zależności od tego przy posiadamy pakiet MAX czy pakiet LITE. Datę zawsze można edytować.
- Księguj automatycznie (checkbox) - jest widoczny tylko przy pełnej księgowości i umożliwia wystawienie dokumentu bez zaksięgowania do ksiąg rachunkowych. Aby dokument zaksięgować można wejść w Podgląd dokumentu lub w Opcje na liście i wybrać Opcję księguj, która jeżeli dokument nie jest zaksięgowany pojawi się automatycznie.