Dla właścicieli firm
KsięgowośćNumeracje i indeksy
Żeby rozpocząć księgowanie musimy jeszcze dokonać zmian lub dodać ustawienia w opcjach programu a w szczególności dotyczy to opcji numeracje i indeksy.Wchodzimy w Ustawienia -> Numeracje i indeksy i schodzimy kursorem na sam dół, do sekcji Numeracje dokumentów księgowych.
W tym miejscu ustawiamy sposób numeracji dokumentów księgowych, szczegółowe zasady ustalania numeru i konstrukcji numeracji są opisane w rozdziale o ustawieniach. Ze względu na to, iż istnieje wiele rodzajów numeracji i sposobów oznaczania dokumentów numeracje te należy wykonać samemu.
- Rodzaj dokumentu księgowego,Uwaga: nie musimy tworzyć
numeracji dla każdego z rodzajów dokumentów wymienionych poniżej.
Powinniśmy zastosować co najmniej dwa rodzaj dokumentów “polecenie
księgowania” i “bilans otwarcia”. Jednakże aby łatwiej zarządzać
dokumentami zaleca się utworzyć choć kilka z niżej wymienionych.
- Dowolny - czyli numeracja będzie stosowana dla wszystkich dokumentów księgowych generowanych w systemie.
- Polecenie księgowania (PK) - utworzymy numerację dokumentów PK.
- Bilans otwarcia - stworzymy numerację dla dokumentów BO.
- Sprzedaż.
- Zakup.
- Kasa.
- Bank.
- Magazyn.
- Środek trwały.
- Kompensata.
- Różnice kursowe
- Wyrażenie - po rodzaju dokumentu wprowadzamy konstrukcję numeru dokumentu. W tym miejscu należy się zastanowić jaki sposób numeracji wybrać. System jest bardzo elastyczny w tym elemencie i oferuje bardzo wiele wariantów ustalenia numeru. Szczegóły zawiera rozdział o Ustawieniach. Dla naszego przykładu zastosujemy jeden z najczęściej wybieranych schematów numeracji pokazującej w numerze rodzaj dokumentu - PK, rok dla jakiego sporządzamy dokument - 2018, miesiąc jakiego dotyczy dokument, oraz zastosujemy liczenie numer w sekwencji miesięcznej, czyli numeracja będzie liczona od 0 co miesiąc. Z tych ustawień wyszła formuła, którą wpisujemy w polu wyrażenie:PK/[rok]/[miesiac:zera=2]/[sekwencja_miesiac:zera=2]
- Aktywna - checkbox aktywna pokazuje nam, czy dana seria numeracji będzie widoczna na liście dokumentów księgowych podczas dodawania dokumentu, czy nie.
- Przykładowy numer - pole to jest wyliczane i na bieżąco pokazuje w jaki sposób wprowadzane ustawienia w polu wyrażenie kształtują numer.
- Analogicznie postępujemy dla kolejnych typów dokumentów. Poniżej przykład listy z dwoma rodzajami dokumentów:
Na liście widzimy trzy rodzaje dokumentów księgowych:
- z prawej strony pojawił się przycisk Opcje, który umożliwia:
- edycję - poprawienie danych numeracji,
- usunięcie numeracji,
- kopiuj do nowego - skopiowanie poprzedniej numeracji i na jej podstawie utworzenie nowej.
- w tabeli w polu Rodzaj dokumentu mamy zgodnie z wcześniejszym opisem nazwę rodzaju dokumentu lub “dowolne” oznaczenie - to powoduje, że jak przy wprowadzaniu dokumentu księgowego wybierzemy typ dokumentu np. sprzedaż, to numeracje możliwe do wyboru będą to numeracje SP i numeracja PK (nie będzie możliwa do wyboru numeracja BO bo ona pojawi się tylko przy rodzaju dokumentu BO).
- Ważna jest także kolejność na tej liście bo w takiej kolejności numeracje będą się pojawiać na listach do wyboru.