Zmiany w KPiR od 2020 roku

Zmiany w KPiR od 2020 roku

Książkę Przychodów i Rozchodów czekają zmiany. Zostaną wprowadzone od nowego roku. Ministerstwo Finansów właśnie opublikowało projekt rozporządzenia, które zostało przygotowane ze względu na zmiany, jakie zostały w tym roku wprowadzone w innych przepisach.

Chodzi na przykład o uwzględnienie w nowych regulacjach tych podmiotów, które są zobowiązane do prowadzenia KPiR zgodnie z ustawą o PIT. Mowa m.in. o przedsiębiorstwie w spadku, a także spółce cywilnej osób fizycznych. Jak można przeczytać w zapowiedziach, ministerstwo planuje także znieść obowiązek prowadzenia ewidencji wyposażenia oraz kart przychodów pracowników. To z kolei jest związane z ustawą, która wprowadziła uproszczenia dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym (z 9 listopada 2018 roku).

Ale zmiany w KPiR będą nie tylko podyktowane dostosowaniem do nowych przepisów. Bardzo ciekawie brzmi propozycja, która na pewno ułatwi prowadzenie biura rachunkowego. Chodzi o nowe rozwiązanie, jakim będzie uznanie za prawidłową księgi prowadzonej w tzw. systemie teleinformatycznym. Chodzi oczywiście o programy do księgowości, które umożliwiają tworzenie elektronicznej postaci KPiR (musi ona być zgodna ze strukturą dokumentu, jaki publikuje Ministerstwo Finansów). Szczegóły nowego rozporządzenia przedstawimy naszym Czytelnikom niebawem.

Aktualności

Porady NIP na paragonie – sprawdź zmiany

Od 1 stycznia 2020 roku otrzymamy fakturę na podstawie paragonu tylko jeśli na tym paragonie znajdzie się wcześniej nasz NIP. To efekt zmian ustawy o podatku od towarów i usług.

6 Wrzesień 2019

Porady Biała lista i prywatne konta przedsiębiorców

Wszystko wskazuje na to, że część przedsiębiorców może być zmuszona do założenia nowych kont. To efekt białej listy podatników VAT, która zacznie obowiązywać 1 września. Na liście mają się znaleźć m.in. aktualne konta podmiotów płacących VAT. Jednak nie będzie tam kont prywatnych, a te z kolei są wykorzystywane przez wielu przedsiębiorców.

3 Wrzesień 2019