Zdalna praca księgowej – czy jest możliwa?

Zdalna praca księgowej – czy jest możliwa?

Na rynku usług księgowych pojawiły się niedawno oferty ogólnopolskich biur rachunkowych. Działają one w oparciu o księgowe, które pracują zdalnie. Dodatkowo, problem takiego sposobu wykonywania tego zawodu pojawił się przy okazji dyskusji związanej z koronawirusem.

Zagrożenia, jakie związane są z pracą w biurze rachunkowym, które cały czas odwiedzają klienci, kazał wielu księgowym zastanowić się nad możliwością pracy spoza siedziby. Okazuje się, że zdalna praca księgowej jest jak najbardziej możliwa. Wszystko oczywiście dzięki nowym technologiom.

 

Zdalna praca księgowej w centralnym biurze

Zacznijmy od wspomnianych ogólnopolskich biur rachunkowych. Działają one w oparciu o łatwiejsze, bo centralne pozyskiwanie klienta. Dzięki temu mogą sobie pozwolić na większe środki na marketing, a także budowę profesjonalnej marki – przedsiębiorca może odnosić wrażenie, że skoro takie biuro jest w całej Polsce, to na prawdę musi być bardzo dobre, a już na pewno lepsze niż moje obecne małe biuro, które ma siedzibę w prywatnym mieszkaniu…

Nie przesądzając jak jest w rzeczywistości – nie chodzi nam o ocenę konkretnych biur rachunkowych – pokazujemy tylko mechanizm działania takiej obsługi. Oczywiście podstawą są jednak księgowi.

Zdalna praca księgowej – czy jest możliwa?

A księgowi często rekrutowani są właśnie we wspomnianych lokalnych, małych biurach. Zdarza się bowiem, że ich pracownicy chcą dodatkowo zarobić i mają trochę wolnego czasu. Nie chcą jednak zakładać osobnego biura i nie mają możliwości pozyskania klientów. Wówczas mogą zdecydować się na obsługę księgową dwóch, trzech, czasem kilku klientów, których dostarczy im ogólnopolskie biuro. Oczywiście nie muszą to być tylko firmy z okolicy. Zdalna praca księgowej pozwala bowiem na rozliczanie firm bez jakiegokolwiek kontaktu.


Zdalna praca księgowej w oparciu o program online

 Z kolei na tym właśnie braku kontaktu, zaczęło także zależeć księgowym w biurach rachunkowym po wprowadzeniu dodatkowych środków ostrożności związanych z koronawirusem. Wielu księgowych zachęcało klientów do rzadszych wizyt opierając się na różnych rekomendacjach instytucji państwowych. Przypomnijmy, że uchwalona została nawet specjalna ustawa. Zapisano w niej m.in. możliwość odmowy podróży służbowych do zagrożonych terenów, ale najgłośniej zrobiło się o pracy zdalnej. Szybko okazało się na przykład, że połowa pracowników Kancelarii Premiera zaczęła wykonywać swoje obowiązki z domu…

Zdalna praca księgowej – czy jest możliwa?

Ale czy zdalna praca księgowej jest możliwa? Co prawda polega ona przede wszystkim na pracy na komputerze, który przecież wiele osób ma w domu, ale od razu pojawiły się dwa problemy.

Pierwszą barierą jest program do księgowości. Niestety tradycyjne programy są instalowane na komputerach w biurach. Często są połączone z zainstalowanymi tam serwerami. Bez połączenia z nimi praca nie będzie mieć sensu… Ale można przecież przewieźć komputer i serwer do domu… Zostawiając na boku problem kilku komputerów dla kilku pracowników połączonych z jednym serwerem, takie rozwiązanie ma jeszcze jeden minus – skoro dane naszych klientów są zapisane na tych nośnikach to ich utracenie może być bardzo niebezpieczne.

 

Dokumenty w reklamówce pod drzwiami?

Drugi problem to dokumenty. Nawet jeśli zdecydujemy się na przeprowadzkę biura do domu na jakiś czas to i tak musimy odbierać od klienta dokumenty. To z kolei oznacza, że słynne już wśród księgowych reklamówki wypchane fakturami, przedsiębiorca będzie przynosił do naszego domu. Przy okazji – jak zawsze - o coś zapyta, wypije kawę, a dwa dni później wróci, bo zapomniał jeszcze dwóch faktur…

I tak nasza wymarzona zdalna praca księgowej zamieni się w biuro rachunkowe w domu. Chyba, że każemy klientom zostawiać dokumenty pod drzwiami.

Na szczęście są jeszcze nowe technologie.


Chodzi dokładnie o nowość na rynku, czyli o program księgowy w technologii online Taxomatic. Dzięki niemu zdalna praca księgowej nie ma żadnych przeszkód.

Działa tak jak bankowość elektroniczna, więc wystarczy nam jakiekolwiek urządzenie z dostępem do Internetu. W biurze możemy pracować na komputerze, w domu na laptopie, a na wakacjach na tablecie, a nawet smartfonie. Gdziekolwiek na świecie i na jakimkolwiek sprzęcie się zalogujemy na nasze konto, zawsze dostaniemy pełny dostęp do całego programu.

Poza tym program księgowy w technologii online jest zabezpieczony tak jak wspomniana bankowość elektroniczna. To oznacza, że dane naszych klientów są bezpieczne – nie da się ich zgubić…

I w końcu dostarczanie dokumentów. Technologia online pozwala na przesyłanie dokumentów w wersji elektronicznej – jako PDF, a nawet jako zdjęcie wykonane smartfonem. Resztę robi sam program odczytując poszczególne pola i księgując dokument.

Taxomatic to idealne rozwiązanie dla księgowych myślących o pracy zdalnej.

Aktualności

Program Uruchamiamy dodatkowe szkolenia zdalne

Poprowadzimy Cię przez program, odpowiemy na każde pytanie dotyczące programu Taxomatic. Szkolenie online.

3 Kwiecień 2020

Porady Świadczenia postojowe

Tarcza antykryzysowa wprowadziła możliwość skorzystania ze świadczenia postojowego dla osób samozatrudnionych, a także tych które wykonują umowy cywilnoprawne.

1 Kwiecień 2020