Koniec tradycyjnej korespondencji z urzędami

Koniec tradycyjnej korespondencji z urzędami

Wszystko wskazuje na to, że od października będziemy komunikować się z urzędami i sądami tylko za pośrednictwem e-maili. Zakłada to projekt ustawy, jaki przygotowało Ministerstwo Cyfryzacji.

System ma być bardzo prosty – przedsiębiorcy (a także pełnomocnicy) będą musieli posiadać specjalne maile, które zostaną wpisane do bazy prowadzonej przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Mówiąc najprościej zastąpi ona działającą dziś bazę adresów zameldowania czy siedzib firm. Jeśli urząd będzie chciał skontaktować się np. z konkretnym podatnikiem, wykorzysta jego adres elektroniczny i pismo prześle właśnie mailem. System będzie obowiązywał całą korespondencję z podmiotami publicznymi, a także wymianę pism między sądami, urzędami, komornikami itd.

Ustawa przewiduje także, że część Polaków może nie mieć dostępu do maila. W takim przypadku nie ma obowiązku posiadania komputera i założenia adresu do korespondencji elektronicznej. Część obowiązków przejmie wówczas Poczta Polska – to tam dotrze cyfrowe pismo np. z urzędu. Poczta będzie musiała je wydrukować, spakować do koperty i w tradycyjny sposób dostarczyć do obywatela.


Zabroniona będzie wysyłka mailem niektórych listów

Dodajmy, że z cyfrowej korespondencji będą wyłączone pisma zawierające informacje niejawne, a także te wysłane w postępowaniach o zamówieniach publicznych i o zawarcie umowy koncesji.

Aktualności

Program Ostatnie dni promocji: 6 miesięcy za darmo

Tylko do 31 lipca można zdobyć kod rabatowy uprawniający do korzystania z programu Taxomatic aż przez 6 miesięcy za darmo. To część specjalnej tarczy antykryzysowej, którą dla Klientów przygotował zarząd Taxomatic.

29 Lipiec 2020

Porady A jednak...jest nowy ostateczny termin zgłoszeń do CRBR

MF poinformowało, że udało się usunąć wszystkie zakłócenia w funkcjonowaniu systemu, który obsługuje Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych

17 Lipiec 2020