Do 26 lat bez podatków

Do 26 lat bez podatków

Ministerstwo Finansów ogłosiło właśnie projekt ustawy o tzw. PIT 0 dla młodych. Znalazło się w nim kilka nowości. Chodzi o projekt, który zakłada zwolnienie z podatku osób do 26. roku życia.

O takim rozwiązaniu mówiło się od jakiegoś czasu, ale w końcu Ministerstwo Finansów opublikowało konkretne propozycje. Wiele pokrywa się z wcześniejszymi zapowiedziami, ale te najważniejsze mogą zaskakiwać.

Zwolenienie z podatku do 26 roku życia

Po pierwsze chodzi o datę wejścia w życie – wcześniej mówiło się, że może to nastąpić jesienią. Wskazywano najczęściej na październik. Ogłoszony właśnie projekt zakłada wejście w życie ustawy już od 1 sierpnia 2019 roku. Oznacza to, że osoby, które nie ukończyły w tym dniu 26. roku życia będą miały automatycznie prawo do zwolnienia z PIT.

Poza tym minister Teresa Czerwińska, jeszcze podczas urzędowania, zapowiadała, że próg dochodów objętych zerowym PIT będzie wynosił 42 764 zł. Okazuje się jednak, że w projekcie znalazła się kwota 85 528 zł (poziom górnej granicy obowiązującego dzisiaj pierwszego przedziału skali podatkowej). Oczywiście w tej wysokości limit będzie miał zastosowanie w pierwszym pełnym roku, czyli od 1 stycznia 2020 roku. Osoby, które będą miały prawo do skorzystania z tego rozwiązania w 2019 roku będą objęte limitem proporcjonalnym w wysokości 35 636,67 zł (5 miesięcy).

Zerowy PIT a umowa zlecenie

Dodatkowo, jak się okazało po prezentacji projektu, zwolnienie będzie dotyczyło nie tylko osób na umowach o pracę, ale też na umowach zlecenia. Wcześniej minister Czerwińska tłumaczyła, że projekt ma objąć tylko zatrudnionych na etatach, aby był kolejnym elementem walki z umowami śmieciowymi. Nowy szef resortu wskazał w oficjalnym komunikacie na inne zalety przedstawionego właśnie projektu.

Zerowy PIT – projekt tzw. Piątki Kaczyńskiego

- Dzięki wprowadzeniu ulgi w PIT dla osób do 26. roku życia, osoby które rozpoczynają swoją karierę zawodową, otrzymają do ręki wyższe wynagrodzenie za swoją pracę. Będzie to istotny impuls do podejmowania legalnego zatrudnienia oraz pozostawania w kraju i rozwijania polskiej gospodarki – powiedział minister finansów Marian Banaś, który tydzień temu zastąpił minister Czerwińską.

Zerowy PIT to jeden z projektów tzw. Piątki Kaczyńskiego.

Aktualności

Porady NIP na paragonie – sprawdź zmiany

Od 1 stycznia 2020 roku otrzymamy fakturę na podstawie paragonu tylko jeśli na tym paragonie znajdzie się wcześniej nasz NIP. To efekt zmian ustawy o podatku od towarów i usług.

6 Wrzesień 2019

Porady Biała lista i prywatne konta przedsiębiorców

Wszystko wskazuje na to, że część przedsiębiorców może być zmuszona do założenia nowych kont. To efekt białej listy podatników VAT, która zacznie obowiązywać 1 września. Na liście mają się znaleźć m.in. aktualne konta podmiotów płacących VAT. Jednak nie będzie tam kont prywatnych, a te z kolei są wykorzystywane przez wielu przedsiębiorców.

3 Wrzesień 2019