Od 1 października niższy podatek i wyższe koszty

Od 1 października niższy podatek i wyższe koszty

Podatek dochodowy zostanie obniżony z 18 do 17 procent i to już od 1 października tego roku. Rząd przyjął projekt ustawy, który ostatecznie rozwiał wszystkie wątpliwości dotyczące wcześniej pojawiających się propozycji.

Zacznijmy od najważniejszej informacji, czyli od obniżenia pierwszego progu podatku dochodowego. Niższa stawka będzie dotyczyć wszystkich, którzy rozliczają się według skali podatkowej, czyli tych, którzy uzyskują przychody uzyskiwane z m.in. stosunku pracy, działalności wykonywanej osobiście (w tym umów zleceń i o dzieło), działalności gospodarczej osób fizycznych, a także emerytur i rent. Ministerstwo Finansów wyliczyło, że może na tym skorzystać nawet ponad 25 milionów podatników.

- W praktyce oznacza to, że przy niezmienionej pensji brutto na konta pracowników trafią wyższe wynagrodzenia netto, czyli „do ręki”. Zmiany odczują także emeryci, renciści czy osoby prowadzące działalność gospodarczą – podkreślił w oficjalnym komunikacie minister finansów Marian Banaś. - Dodatkowo znacząco podwyższamy koszty uzyskania przychodów dla osób pracujących. Dzięki temu pracownik zapłaci jeszcze niższy PIT.

Po zmianach ustawy wspomniane koszty uzyskania wyniosą:

  • - 250 zł miesięczne (jednoetatowcy) obecnie 111,25 zł,
  • - 300 zł miesięczne (jednoetatowcy, dojeżdżający) obecnie 139,06 zł,
  • - 3 000 zł roczne (jednoetatowcy) obecnie 1 335,00 zł,
  • - 3 600 zł roczne (jednoetatowcy, dojeżdżający) obecnie 1 668,72 zł,
  • - 4 500 zł roczne (wieloetatowcy) obecnie 2 002,05 zł,
  • - 5 400 zł roczne (wieloetatowcy, dojeżdżający) obecnie 2 502,56 zł.

Jak przekonuje Ministerstwo Finansów, dzięki zmianom obniżony zostanie tzw. klin podatkowy (różnica między pieniędzmi, które pracownik dostaje „na rękę”, a kwotą, którą na jego zatrudnienie wydaje pracodawca). Z kolei sam pracownik ma zyskać rocznie nawet kilkaset złotych. Resort finansów prognozuje, że osoba, która zarabia minimalne wynagrodzenie, czyli 2250 zł (minimalna miesięczna stawka w 2019 roku) zarobi rocznie 472 zł. Z kolei ten, który otrzymuje 4765 zł (przeciętne miesięczne wynagrodzenie prognozowane na 2019 rok) zaoszczędzi rocznie 732 zł.

Dodajmy, że drugi próg podatkowy nie został zmieniony, co znaczy, że od 1 października skala podatkowa będzie w uproszczeniu wyglądała następująco:

- do 85528 zł – 17%
- od 85528 zł – 32 %

Na koniec przypomnijmy – zmiany wejdą w życie 1 października 2019 roku.

Aktualności

Porady NIP na paragonie – sprawdź zmiany

Od 1 stycznia 2020 roku otrzymamy fakturę na podstawie paragonu tylko jeśli na tym paragonie znajdzie się wcześniej nasz NIP. To efekt zmian ustawy o podatku od towarów i usług.

6 Wrzesień 2019

Porady Biała lista i prywatne konta przedsiębiorców

Wszystko wskazuje na to, że część przedsiębiorców może być zmuszona do założenia nowych kont. To efekt białej listy podatników VAT, która zacznie obowiązywać 1 września. Na liście mają się znaleźć m.in. aktualne konta podmiotów płacących VAT. Jednak nie będzie tam kont prywatnych, a te z kolei są wykorzystywane przez wielu przedsiębiorców.

3 Wrzesień 2019