Ryczałt z nowym limitem

Ryczałt z nowym limitem

Wzrost limitu przychodów uprawniającego do płacenia podatku w formie ryczałtu, a także zmiana definicji wolnego zawodu to niektóre ze zmian, jakie przygotowało Ministerstwo Finansów. Mają one wejść w życie od 1 stycznia 2021 roku.

MF przygotowało projekty zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustawach.

Jedna z zapowiadanych zmian zakłada podniesienie z 250 tys. do 2 mln euro limitu przychodów, który uprawnia do opłacania podatku w formie ryczałtu.

- Proponowane zmiany mają na celu przede wszystkim zwiększenie atrakcyjności opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz poszerzenie grupy podatników, którzy będą mogli z niej skorzystać – można przeczytać w informacji towarzyszącej projektowi zmian.

Dodatkowo MF planuje likwidację większości przypadków, w których prowadzenie określonej działalności wyłącza przedsiębiorcę z opodatkowania ryczałtem. Chodzi m.in. o zmianę definicji wolnych zawodów.

Kolejne szczegóły projektu zmian ustaw powinniśmy poznać niebawem.

Aktualności

Program Trzy miesiące „bez” podatku

Minister finansów podpisał rozporządzenie, które przesuwa obowiązek przedsiębiorców do przekazania do urzędu pobranych od pracowników zaliczek i zryczałtowanego podatku.

23 Listopad 2020

Program JPK_VAT7 - jak wygenerować?

JPK_VAT7M dotyczy tych, którzy rozliczają się miesięcznie. JPK_VAT7K dotyczy osób rozliczających się kwartalnie.

10 Listopad 2020