Program finansowo księgowy dla małych firm – zalety. 8 czynników o których powinieneś pamiętać!

Program finansowo księgowy dla małych firm – zalety.  8 czynników o których powinieneś pamiętać!

Stając przed wyborem lub zmianą programu do prowadzenia księgowości należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Na rynku dostępne są różne warianty m.in. do wystawiania faktur, prowadzenia KPiR czy bardziej zaawansowane do tzw. pełnej księgowości. Poniżej przedstawimy kilka najważniejszych zalet, które powinien posiadać dobry program księgowy.

O czym należy pamiętać decydując się na zakup programu księgowego dla małych firm?

Po pierwsze: aktualizacje

Zwróć uwagę czy program odpowiada obecnym regulacjom prawnym. To bardzo ważny aspekt, szczególnie jeśli prowadzimy biznes samodzielnie. W Polsce przepisy finansowe zmieniają się niezwykle szybko i nie każdy jest w stanie śledzić je na bieżąco. Wiele programów księgowych nie ma automatycznych aktualizacji. Co gorsze, w niektórych z nich za każdą aktualizacje systemową należy zapłacić dodatkową kwotę.

Po drugie: deklaracje podatkowe i JPK

Program księgowy musi mieć możliwość generowania pliku JPK, który jest obowiązkowy dla podatników VAT. Dodatkowo, ważne aby posiadał też możliwość tworzenia zeznań podatkowych.

Szybkie raportowanie

Po trzecie: intuicyjność

Niestety, większość programów księgowych wygląda jak stary system operacyjny Windows’98. To nie żart. Zaprojektowane dawno temu rozwiązania, są rozwijane jedynie o nowe funkcje a ich wygląd zewnętrzny jest sprawą drugorzędną. Oczywiście są osoby, którym to nie przeszkadza. Jednak wiemy sami, że dużo przyjemniej, prościej i przede wszystkim szybciej korzysta się z intuicyjnych rozwiązań. Po co tracić czas na szukanie ukrytych funkcji?

Program do księgowości online

Po czwarte: raporty

Prowadząc działalność gospodarczą zależy nam na bieżącej kontroli danych finansowych. W tym celu zwróć uwagę na to, czy program finansowo-księgowy dla małych firm generuje odpowiednie raporty do kontroli stanu kont, wysokości zapłaconych podatków itp. Pamiętaj, że dobry i solidny program rachunkowy powinien liczyć wszystko za Ciebie, abyś mógł skupić się na własnym biznesie.

Raport księgowy online

W Taxomatic ciekawostką jest bieżąca prognoza wysokości podatków, jakie należy zapłacić w danym miesiącu. Jest to szczególnie przydatne w małych firmach, gdzie każda złotówka ma znaczenie. Od teraz nie trzeba dzwonić do księgowego aby poznać wysokość kwot do opłacenia.

Po piąte: bezpieczeństwo danych

Wbrew pozorom to właśnie dane w tzw. „chmurze” są dużo bezpieczniejsze niż trzymane na dysku lub segregatorze. Dzieje się tak za sprawą wielokrotnego szyfrowania oraz tworzenia tzw. backupów – tj. zapasowej kopii, która w razie niespodziewanych wydarzeń pozwoli odtworzyć nasze dane. Na takiej samej zasadzie działają wszystkie banki oraz serwery pocztowe.

Po szóste: użytkownicy

Często jest tak, że firmę prowadzimy ze wspólnikiem. Chcielibyśmy, aby również miał dostęp do naszego programu – kontrolował wystawione faktury lub wprowadzał własne. Dobrze aby program księgowy udostępniał darmową opcję dodania tzw. managera lub pracownika, który będzie mógł razem z nami kontrolować stan finansowy przedsiębiorstwa. Jeśli prowadzisz dwie firmy lub spółki, dowiedz się czy taniej będzie po prostu dokupić jeden moduł zamiast całego programu.

W Taxomatic dodanie kolejnej firmy rozpoczyna się już od 3 złotych!

Po siódme: bieżący dostęp do danych

W erze cyfryzacji to programy online są najbardziej konkurencyjną odpowiedzią na potrzeby nowoczesnego przedsiębiorcy. Instalując „program pudełkowy” na komputerze, nie mamy do niego dostępu np. na urlopie. Warto więc, aby oprogramowanie było dostępne z każdego urządzenia, nawet telefonu komórkowego, co pozwoli na bieżącą kontrolę stanu finansowego firmy.

Program ksiegowy dla małych firm

Po ósme: skanowanie faktur OCR

Nowoczesne narzędzia finansowe powinny ułatwiać pracę i automatyzować pewne, powtarzalne procesy. Na rynku coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest automatyczne skanowanie faktur. Na czym to polega? OCR jest to narzędzie, które rozpoznaje dane umieszczone w dokumencie: tekst, liczby, tabele itp. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić czas przeznaczony na monotonne, ręczne wprowadzanie dokumentów. W Taxomatic wystarczy umieścić dokument PDF w „specjalnym okienku” a system sam rozpozna i umieści dane w odpowiednich modułach.

Automatyczne wprowadzanie faktur

Podsumowanie

Jak widać, wiele czynników decyduje o wyborze programu księgowego dla małych firm. Warto jednak przeanalizować je, aby móc wybrać najlepszą alternatywę dopasowaną do sytuacji naszej firmy. Inne potrzeby ma bowiem przedsiębiorca posiadający zakład produkcyjny, inne natomiast freelancer prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Aby wybrać najlepszą opcję, warto przetestować program za darmo. To zdecydowanie pomoże w wyborze najlepszego programu finansowo-księgowego. Powodzenia!

Aktualności

Porady NIP na paragonie – sprawdź zmiany

Od 1 stycznia 2020 roku otrzymamy fakturę na podstawie paragonu tylko jeśli na tym paragonie znajdzie się wcześniej nasz NIP. To efekt zmian ustawy o podatku od towarów i usług.

6 Wrzesień 2019

Porady Biała lista i prywatne konta przedsiębiorców

Wszystko wskazuje na to, że część przedsiębiorców może być zmuszona do założenia nowych kont. To efekt białej listy podatników VAT, która zacznie obowiązywać 1 września. Na liście mają się znaleźć m.in. aktualne konta podmiotów płacących VAT. Jednak nie będzie tam kont prywatnych, a te z kolei są wykorzystywane przez wielu przedsiębiorców.

3 Wrzesień 2019