Wady i zalety jednoosobowej działalności gospodarczej

Wady i zalety jednoosobowej działalności gospodarczej

Wielu pracowników często słyszy od pracodawcy – chcesz podwyżkę? Przejdź na działalność! Z drugiej strony jest wiele firm, które już szukając pracowników zastrzegają, że jedyną formą zatrudnienia jaką dopuszczają jest samozatrudnienie. Spróbujemy więc wskazać wady i zalety jednoosobowej działalności gospodarczej.

To coraz popularniejsza forma zatrudnienia – jednoosobowa działalność gospodarcza. Dla wielu kojarzy się z wolnością początkującego przedsiębiorcy, dla innych to koniec przywilejów pracownika, płatnego urlopu, zwolnienia lekarskiego i normowanego czasu pracy. Jak każda forma zatrudnia ma swoje plusy i minusy. Spróbujmy zastanowić się jakie są wady i zalety jednoosobowej działalności gospodarczej.

Pracodawca jest na tak

Chodzimy do pracy, żeby zarabiać, więc zacznijmy od pieniędzy. Pracodawca często mówi pracownikowi, że warunkiem podwyżki jest przejście na działalność. Zacznijmy od tego, że w wielu sytuacjach nie chodzi tu o żaden podstęp. Oczywiście analizując na pierwszy rzut oka wady i zalety jednoosobowej działalności gospodarczej, pracownik od razu myśli sobie, że pracodawca chce z niego zrobić swojego niewolnika – koniec z płatnymi urlopami, a właściwie koniec z urlopami w ogóle, do tego dyspozycyjność całą dobę, a nie jak osiem godzin do tej pory itd. Często analizując taką propozycję w gronie znajomych i pytając o wady i zalety jednoosobowej działalności gospodarczej, słychać od razu – nie daj się nabrać, a nawet nie daj oszukać. Zacznijmy więc od tego, że należy zrozumieć pracodawcę, który mówi o podwyżce w kontekście przejścia na działalność. W przypadku etatu koszty pracownika (a więc te ponoszone przez pracodawcę) są o kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych wyższe od tych, jakie wiążą się z pracownikiem na działalności. Dzięki temu pracodawca może większą część pieniędzy przeznaczyć dla samego pracownika. Jednak popatrzmy na tę sytuację od strony osoby zatrudnionej, jakie w tym przypadku są wady i zalety jednoosobowej działalności gospodarczej.

Zarobki mogą być większe – mogą!

Zacznijmy od podstawowej rzeczy – jeśli dzisiaj na etacie zarabiamy 5 tys. złotych, to jeśli taką samą sumę otrzymamy na samozatrudnieniu (na fakturze) to będziemy stratni. Pamiętajmy, że pieniądze, jakie otrzymujemy na etacie, wpływają po prostu na nasze konto i możemy je wydać. Z kolei te, które otrzymujemy „na fakturę” są tylko w części nasze – musimy z nich opłacić ZUS, a także odprowadzić podatek. Dlatego tak ważne jest dokładne wyliczenie, jaką kwotę musimy otrzymywać, aby naprawdę zyskać podwyżkę, o której wspominał szef. Analizując wady i zalety jednoosobowej działalności gospodarczej i zastanawiając się nad zarobkami musimy skonsultować się z księgową – powtórzmy: musimy skonsultować się z księgową! To powinna być nasza pierwsza i podstawowa rozmówczyni. Oczywiście dla wielu będzie to pierwszy kontakt z księgową – do tej pory, skoro byli na etacie spotkali ją może przy podpisywaniu umowy albo dostarczając zwolnienie czy wniosek urlopowy, ale na pewno nie ma się czego bać. Warto tylko do takiego spotkania dobrze się przygotować. Dobrze jest powiedzieć wprost, że analizujemy wady i zalety jednoosobowej działalności gospodarczej i dlatego chcemy się skonsultować. Warto też powiedzieć wprost, ile chcemy zarabiać – to znaczy ile ma nam ostatecznie zostawać w kieszeni. Pozwólmy tu księgowej spokojnie wyliczyć naszą pensję – mówiąc najprościej: do tego co chcemy dostać „do kieszeni” musi doliczyć VAT, podatek, ZUS, opłaty dla biura rachunkowego (chyba, że chcemy sami prowadzić swoją księgowość, ale odradzamy takie rozwiązanie). Dopiero wtedy poznamy jaką rzeczywiście kwotę powinniśmy wpisywać na fakturze.

Zostańmy jeszcze na chwilę o księgowej

Jeśli zastanawiamy się jakie są wady i zalety jednoosobowej działalności gospodarczej, to należy pamiętać o tym co na razie tylko zaznaczyliśmy – opłaty dla biura rachunkowego. Chodzi o koszty, jakie musimy ponieść, żeby rozliczyć się z fiskusem i opłacić ZUS. Będąc na etacie kompletnie nas to nie interesowało – za wszystko odpowiadał pracodawca. Teraz to my jesteśmy właścicielami firmy i to my odpowiadamy przed np. Urzędem Skarbowym. Brzmi strasznie? Z pozoru tak – w rzeczywistości sytuacja nie jest tak skomplikowana. Co roku w Polsce powstaje około 450 tys. firm. Zdecydowana większość w oparciu o uproszczoną księgowość – czyli tzw. Książkę Przychodów i Rozchodów. Jeśli nie zakładamy spółki, nasza nowa firma też będzie się tak rozliczać. W przypadku KPiR, ceny za obsługę księgową zaczynają się już od około 200 złotych miesięcznie – nie jest to bardzo dużo za spokój i poczucie poprawności rozliczeń. Jednak analizując wady i zalety jednoosobowej działalności gospodarczej musimy pamiętać o jeszcze jednej sprawie – chodzi o terminowość opłat i dostarczanie dokumentów. To do nas należy dotrzymywanie wszystkich wyznaczonych w przepisach dat – chodzi np. o płatność do ZUS do 10. każdego miesiąca. Księgowa może nam wyliczyć kwoty ale przelewy leżą po naszej stronie i to my będziemy płacić za spóźnienie. Na szczęście to nie jest na pewno decydująca kwestia jeśli chodzi o wady i zalety jednoosobowej działalności gospodarczej. Bardzo szybko – po kilku miesiącach – będziemy automatycznie pamiętać o wspomnianych przelewach. Warto jeszcze wspomnieć o jednym obowiązku – dostarczanie dokumentów. Wydaje się to prozaiczne zajęcie i kompletnie bez znaczenia jeśli analizujemy wady i zalety jednoosobowej działalności gospodarczej. Należy jednak pamiętać, że dokumenty aby zostały zaksięgowane i rozliczone muszą po prostu do księgowej dotrzeć. Jako przedsiębiorcy musimy więc zbierać faktury, dbać o poprawność tych, które wystawiamy i w odpowiednim czasie dostarczyć je do biura rachunkowego.

Działalność gospodarcza zalety

Leasing i wszystko na fakturę

Rozważając wady i zalety jednoosobowej działalności gospodarczej, nawet w gronie przyjaciół, usłyszymy na pewno o samochodzie w leasingu. To dla wielu jeden z największych przywilejów przedsiębiorcy – zamiast kupować nowe auto biorę je w leasing, raty rozliczam jako koszty, a do tego paliwo biorę na fakturę (tak w skrócie). Czyli same korzyści – rzeczywiście jest to przywilej przedsiębiorcy i pozwala na okazyjne nabycie samochodu, a potem na rozliczanie kolejnych dokumentów, ale na pewno nie może być decydujące, jeśli analizujemy wady i zalety jednoosobowej działalności gospodarczej. Możemy to, jak i na przykład atrakcyjne oferty umów telefonii komórkowej, traktować jako dodatkowe atuty, ale nie decydujące o podjęciu decyzji.

Aktualności

Porady NIP na paragonie – sprawdź zmiany

Od 1 stycznia 2020 roku otrzymamy fakturę na podstawie paragonu tylko jeśli na tym paragonie znajdzie się wcześniej nasz NIP. To efekt zmian ustawy o podatku od towarów i usług.

6 Wrzesień 2019

Porady Biała lista i prywatne konta przedsiębiorców

Wszystko wskazuje na to, że część przedsiębiorców może być zmuszona do założenia nowych kont. To efekt białej listy podatników VAT, która zacznie obowiązywać 1 września. Na liście mają się znaleźć m.in. aktualne konta podmiotów płacących VAT. Jednak nie będzie tam kont prywatnych, a te z kolei są wykorzystywane przez wielu przedsiębiorców.

3 Wrzesień 2019