Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów - czym jest i jak ją prowadzić?

Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów - czym jest i jak ją prowadzić?

Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów - czym jest i jak ją prowadzić? Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów, to inaczej popularna KPiRK-a albo po prostu księga. Określa się ją także jako księgowość uproszczoną. Prowadzi ją bardzo wielu przedsiębiorców.

Rozliczenia nie są skomplikowane, a obsługa księgowa KPiR to nie jest duży koszt. Oczywiście zawsze pojawia się pytanie, czy warto samemu prowadzić swoje rozliczenia, czy lepiej powierzyć je księgowemu albo biuru rachunkowemu.

Czym jest księga przychodów i rozchodów?

Mówiąc najprościej Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów służy do ustalenia wysokości należnego podatku, a dokładniej zaliczki na podatek. KPiR to ewidencja operacji gospodarczych danej firmy - zarówno tych związanych z przychodami jak i kosztami.
Prowadzący księgę – niezależnie czy jest to przedsiębiorca, czy księgowy – zobowiązany jest do umieszczania w niej każdej operacji gospodarczej dotyczącej danej firmy.
To właśnie na ich podstawie generowana jest wartość podatku, jaki firma musi zapłacić w danym okresie. Dodajmy, że zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, do prowadzenia księgi zobowiązane są osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie. Kluczowe jednak są także przychody poszczególnych podmiotów. Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów może być prowadzona jednak tylko przez podmioty, jeśli ich przychody za poprzedni rok podatkowy nie przekroczyły 2 mln Euro. Decydujący jest w tym przypadku średni kurs NBP zanotowany w pierwszym roboczym dniu października roku poprzedzającego dany rok podatkowy.

Czy księga przychodów i rozchodów jest trudna?

Oczywiście podstawą rozliczeń jest ich poprawność. W idealnej sytuacji powinien nad nimi czuwać księgowy albo biuro rachunkowe. Jednak dla wielu przedsiębiorców, szczególnie na początku drogi, czyli wtedy kiedy liczy się każda złotówka, dużą pokusą jest samodzielne rozliczanie się. Tym bardziej, że możliwości takie dają obecne na rynku programy do KPiR. Wiele z nich zapewnia poprawną obsługę księgową przy minimalnym zaangażowaniu ze strony przedsiębiorcy. Warto jednak pamiętać o jednym. Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów rzeczywiście nie jest bardzo skomplikowana, jednak jej prowadzenie wymaga określonych umiejętności i wiedzy księgowej. Niestety problemem jest także zmieniające się prawo. Co roku Ministerstwo Finansów wprowadza kilkanaście, a czasem nawet kilkadziesiąt poprawek w różnych ustawach. Wszystkie one muszą być ujęte w rozliczeniach… Księga przychodów i rozchodów musi być prowadzona poprawnie. W przeciwnym razie firmę czekają poważne konsekwencje – kary mogą być wysokie, a w skrajnych sytuacjach mogą stanowić o być albo nie być całej firmy.
Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów - czym jest i jak ją prowadzić?

Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów dla księgowego

Dlatego lepszym rozwiązaniem wydaje się powierzenie rozliczeń księgowemu albo biuru rachunkowemu. Dzięki temu nie musimy poświęcać czasu na przykład na śledzenie zmian w prawie. Poza tym nie musimy również przejmować się poprawnością rozliczeń – jednym słowem, mamy więcej czasu na to, co powinno być najważniejsze, czyli na rozwój firmy. Jeśli jednak uznamy, że księga przychodów i rozchodów nie jest dla nas dużym obciążeniem, a do tego mamy tylko kilka dokumentów w miesiącu, to możemy spróbować rozliczać się samemu. Warto jednak wtedy skorzystać z nowych technologii.

Księga przychodów i rozchodów online

Chodzi o nowe na rynku programy w technologii online – np. Taxomatic. Pozwala on na obsługę na każdym urządzeniu z dostępem do Internetu – na komputerze, laptopie, tablecie, a nawet smartfonie. Do tego wszystkie aktualizacje wprowadzane są automatycznie (tak jak w bankowości internetowej) - dzięki temu nie musimy martwić się zmianami w prawie. Poza tym, rozwiązanie to pozwala w każdej chwili zaprosić do obsługi księgowego – jeśli na przykład firma się rozrośnie. W programie Taxomatic wystarczy po prostu wysłać odpowiedni dostęp i z dnia na dzień nasze rozliczenia przejmuje księgowy albo biuro rachunkowe. Dzięki nowym technologiom, dzięki programowi Taxomatic, Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów staje się naprawdę prosta.

Aktualności

Program Bilans zamknięcia w Taxomatic

Wprowadziliśmy nową funkcjonalność w programie Taxomatic pozwalająca na przeksięgowanie zapisów zamykających rok obrotowy.

26 Maj 2021

Program Biała lista podatników VAT w programie Taxomatic

Wprowadziliśmy nową funkcjonalność pozwalającą sprawdzić status podatkowy kontrahentów.

19 Maj 2021