Nie będzie odsetek za PIT po 30 kwietnia

Nie będzie odsetek za PIT po 30 kwietnia

Ministerstwo Finansów opublikowało właśnie projekt rozporządzenia, które ostatecznie wyjaśnia kwestię ewentualnych odsetek za zapłatę podatku za 2019 rok po 30 kwietnia.

Przypomnijmy, że jedną z założeń rządowej tarczy antykryzysowej było odłożenie obowiązku rozliczenia PIT-u za 2019 rok do 1 czerwca zamiast do 1 kwietnia. Niestety jak się okazało w przepisach pojawiła się luka. Co prawda dopuściły one późniejsze złożenie deklaracji ale nie zwolniły jednoznacznie z obowiązku zapłaty należnego podatku do 1 kwietnia. Doszło więc do absurdalnej sytuacji, w której co prawda samo zeznanie można złożyć później, jednak jeśli według niego będziemy musieli dopłacić brakującą kwotę podatku, to zapłacimy od nich odsetki. To z kolei i tak zmuszałoby podatników do przygotowania deklaracji w terminie, żeby uniknąć ewentualnej dodatkowej opłaty.

Ostatecznie problem został dostrzeżony przez Ministerstwo Finansów, które przygotowało specjalne rozporządzenie. Chodzi o „Projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru odsetek za zwłokę od niektórych zaległości podatkowych z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za 2019 r. w związku z COVID-19”. Dokument dotyczy należnego podatku wynikającego z zeznań za 2019 rok PIT-37, PIT-36, PIT-36S, PIT 36L, PIT-36LS, PIT-38 i PIT-39.  Rozporządzenie ma być ogłoszone niebawem.

Aktualności

Program Ostatnie dni promocji: 6 miesięcy za darmo

Tylko do 31 lipca można zdobyć kod rabatowy uprawniający do korzystania z programu Taxomatic aż przez 6 miesięcy za darmo. To część specjalnej tarczy antykryzysowej, którą dla Klientów przygotował zarząd Taxomatic.

29 Lipiec 2020

Porady A jednak...jest nowy ostateczny termin zgłoszeń do CRBR

MF poinformowało, że udało się usunąć wszystkie zakłócenia w funkcjonowaniu systemu, który obsługuje Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych

17 Lipiec 2020