Ministerstwo ostrzega: uwaga na fałszywe e-maile

Ministerstwo ostrzega: uwaga na fałszywe e-maile

Maile które wzywają do uiszczenia zaległego podatku VAT wysyłane w imieniu Krajowej Administracji Skarbowej są fałszywe - ostrzega Ministerstwo Finansów.

Chodzi o wiadomości, które pojawiły się w ostatnich dniach. Sygnały o nich docierają cały czas do Krajowej Administracji Skarbowej. Chodzi o e-maile, które zawierają wezwanie do uregulowania zaległego podatku VAT pod groźbą kary wynoszącej od 5 tys. do 500 tys. zł. Przy okazji autorzy wiadomości wyznaczają termin – do 7 dni i podają numer konta.

Ministerstwo Finansów oficjalnie przestrzegło przed tego typu e-mailami zapewniając, że urzędy skarbowe nie wysyłają pocztą elektroniczną wezwań do zapłaty zaległego podatku. Oczywiście przy okazji okazało się, że podane rachunki nie należą do urzędów skarbowych. Jednak ewentualna strata pieniędzy może nie być jedyną szkodą związaną z fałszywymi e-mailami. MF ostrzega, że otwieranie linków lub załączników zamieszczonych w takich wiadomościach, jak również wysyłanie odpowiedzi do nadawcy, jest niebezpieczne. Może spowodować zainfekowanie komputera szkodliwym oprogramowaniem i przekazanie naszych danych nieuprawnionym osobom.

Aktualności

Porady NIP na paragonie – sprawdź zmiany

Od 1 stycznia 2020 roku otrzymamy fakturę na podstawie paragonu tylko jeśli na tym paragonie znajdzie się wcześniej nasz NIP. To efekt zmian ustawy o podatku od towarów i usług.

6 Wrzesień 2019

Porady Biała lista i prywatne konta przedsiębiorców

Wszystko wskazuje na to, że część przedsiębiorców może być zmuszona do założenia nowych kont. To efekt białej listy podatników VAT, która zacznie obowiązywać 1 września. Na liście mają się znaleźć m.in. aktualne konta podmiotów płacących VAT. Jednak nie będzie tam kont prywatnych, a te z kolei są wykorzystywane przez wielu przedsiębiorców.

3 Wrzesień 2019