Kto może prowadzić biuro księgowe?

Kto może prowadzić biuro księgowe?

Najprostsza odpowiedź brzmi: każdy. No, prawie każdy. Wszyscy, którzy spodziewają się, że odpowiedź na pytanie „kto może prowadzić biuro księgowe” to litania wymagań, certyfikatów i egzaminów, które trzeba zdać, mogą się rozczarować. Wszystko przez „uwolnienie” tego zawodu.

Oczywiście wielu przedsiębiorców stawia przede wszystkim na własne działy księgowe – chcą mieć pod ręką wszystkie najważniejsze dokumenty i informacje. Dla wielu jednak barierą takiego rozwiązania są finanse – nie stać ich na luksus posiadania księgowej na etacie. Tak jest szczególnie na początku działalności. Nic więc dziwnego, że tak popularny w Polsce jest rynek outsourcingu usług księgowych – który oczywiście ma swoje plusy i minusy, ale dla wielu jest jedynym rozwiązaniem.

Przedsiębiorca szuka wtedy księgowej albo biura księgowego. Z pozoru wydaje się, że drugie rozwiązanie jest bardziej „pewne” – gwarantuje wyższy poziom usług. W rzeczywistości biuro księgowe może prowadzić właściwie każdy.

Kto może prowadzić biuro księgowe od 2014 roku

Dokładnie chodzi o datę 10 sierpnia 2014 roku. Do tego dnia wymagania odnośnie osób prowadzących biuro księgowe były dość wysokie, trzeba było po prostu spełnić szereg wymogów. Podstawą było wykształcenie wyższe o profilu ekonomicznym. To był punkt wyjścia do ubiegania się o prowadzenie biura księgowego. Chodziło m.in. o to, aby księgowy miał przynajmniej podstawową wiedzę teoretyczną o zawodzie – choćby o tak banalnej wydawałoby się rzeczy, jaką jest wygląd faktury. Oczywiście każdy z nas ma do czynienia z tymi dokumentami na co dzień, a niektórzy miesięcznie wystawiają, albo odbierają ich nawet setki. Ale czy każdy przedsiębiorca wie, jak powinna wyglądać faktura, czyli jakie pola są niezbędne, aby była ona ważna, a co za tym idzie, aby uprawniała na przykład do odliczenia VAT-u? A to z kolei dokładnie reguluje ustawa, którą znają wszyscy studenci kierunków o profilu ekonomicznym.

Dodatkowo przed „uwolnieniem” zawodów, właściciel biura księgowego musiał mieć co najmniej trzy lata praktyki w zawodzie – nie chodziło bowiem tylko o wiedzę teoretyczną, ale także o jej praktyczne zastosowanie.

To jednak nie koniec ówczesnych wymagań – dodatkowo Ministerstwo Finansów wystawiało certyfikaty, które też trzeba było uzyskać.

Wszystko zmieniło się wspomnianego 10 sierpnia 2014 roku. Wtedy weszła w życie ustawa, która ograniczyła odpowiedź na pytanie „kto może prowadzić biuro księgowe” właściwie do trzech punktów.

Kto może prowadzić biuro księgowe - wymagania

Dzisiaj, żeby założyć biuro księgowe wystarczy spełnić trzy kryteria. Dodatkowo właściwie żadne z nich nie jest związane z wiedzą ekonomiczną albo finansową. Chodzi dokładnie o:

  • posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych
  • brak prawomocnego wyroku za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, a także za przestępstwo skarbowe,
  • posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia OC.

Może trudno w to uwierzyć, ale to wszystko.

Jednak warto wspomnieć, że jest to ogólna tendencja, którą można obserwować na rynku księgowym od czasu pojawienia się powszechnie dostępnych programów. Dziś nie znajdziemy już faktury wypisanej ręcznie albo nawet szablonu, który długopisem uzupełnia przy nas sprzedawca. Wszystko robią komputery. Na rynku dostępna jest właściwie niepoliczalna ilość darmowych programów do wystawiania faktur. Oczywiście od razu pojawia się problem jaki darmowy program do faktur wybrać aby spełniał on nasze wszystkie oczekiwania. Podobnie zresztą jest z programem do księgowości. Te które są na rynku pozwalają właściwie na samodzielne księgowanie dokumentów naszej firmy – pamiętajmy, jednak że jest to ryzyko, którego na pewno nie polecamy. Lepiej skorzystać z pomocy księgowej albo właśnie biura księgowego.

Czy każdy księgowy jest doradcą podatkowym?

Szukając biura księgowego i decydując się na jego usługi, przedsiębiorcy często spodziewają się ograniczenia wysokości podatku, dodatkowych odliczeń, generowania nowych kosztów… Dodajmy od razu, że nie chodzi tu o kreatywną księgowość w rozumieniu manipulacji prawem i oszustw podatkowych. Chodzi jednak o doradztwo podatkowe, czyli mówiąc najprościej pomoc w rozumieniu przepisów i interpretowaniu ich na naszą korzyść. W tym przypadku z pomocą mogą nam przyjść doradcy podatkowi, którzy często są jednocześnie księgowymi albo zatrudniani są w biurach księgowych. Jednak szukając takich usług musimy pamiętać – nie każde biuro księgowe je oferuje. W innym przypadku nasze oczekiwania co do współpracy z biurem mogą zakończyć się rozczarowaniem.

Aktualności

Program Bilans zamknięcia w Taxomatic

Wprowadziliśmy nową funkcjonalność w programie Taxomatic pozwalająca na przeksięgowanie zapisów zamykających rok obrotowy.

26 Maj 2021

Program Biała lista podatników VAT w programie Taxomatic

Wprowadziliśmy nową funkcjonalność pozwalającą sprawdzić status podatkowy kontrahentów.

19 Maj 2021