Kserowanie dowodów osobistych zabronione

Kserowanie dowodów osobistych zabronione

Już za kilka dni, 12 lipca firmy nie będę mogły kopiować naszych dokumentów tożsamości tj. praw jazdy i kart pojazdów, dowodów osobistych, paszportów, odpisów z aktów stanu cywilnego, legitymacji osób niepełnosprawnych czy praw wykonywania zawodu lekarza.

Poproszę dowód do skserowania – kto nie spotkał się z taką prośbą w wypożyczalni rowerów, bibliotece, na siłowni? Choć po wejściu RODO zdarza się to rzadziej, to wiele firm do dziś nie wie czy może zabrać dokument klienta do drukarki albo na zaplecze. Po półrocznym vacatio legis wchodzi w życie ustawa z 22 listopada 2018 r. o dokumentach publicznych (Dz.U. poz. 53). Ustawa wprowadza kary za tworzenie kopii dokumentów. Wyjątkiem będzie kopiowanie na cele urzędowe, zawodowe lub służbowe i także na użytek osoby, dla której dokument wydano.

Cel ustawy o dokumentach publicznych

Ustawa wchodzi w życie w dobrym momencie. Po doświadczeniach z RODO firmy i konsumenci mają większą świadomość dbania o wrażliwe dane. Przypuszczamy, że dzięki tej ustawie zmniejszy się też liczba przestępstw dotyczących fałszowania dokumentów i kradzieży tożsamości. Do tej pory jedną z przykrych konsekwencji wykradania danych było zaciąganie kredytów i pożyczek.

2 lata pozbawienia wolności za kserowanie dowodu

Od 12 lipca 2019 r. firmy będą mogły poprosić o dowód do wglądu i spisać niezbędne dane np. przy zawieraniu umowy. A co będzie zabronione? Tworzenie kopii dokumentów – za to grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Jak uniknąć kary?

Jeśli prowadzimy niewielką firmę, raczej nie mamy w zespole radcy prawnego – sami musimy dokładnie zapoznać się z treścią ustawy. Musimy sprawdzić, pod kątem nowej ustawy których dokumentów nie możemy już kopiować (w zależności od branży – na liście są wykluczenia!)

Treść ustawy dostępny TUTAJ

Aktualności

Program Przedsiębiorco, czy korzystasz już ze swoich praw? Najważniejsze zmiany w 2019 r.

Jak prowadzić firmę jeśli czujemy, że nie jesteśmy na bieżąco z prawem? Być może jest ulga z której nie korzystamy i płacimy większe podatki..Nie każdy ma możliwość rozmowy z doradcą finansowym. Jak za tym wszystkim nadążyć? Przedstawiamy najważniejsze zmiany dla rozliczeń firm. Przeczytaj i od razu wdrażaj, nim pojawią się kolejne zmiany.

9 Lipiec 2019

Program Faktoring - źródło finansowania dla biznesu

Jak wynika z badania przeprowadzonego w 2018 roku przez firmę faktoringową SMEO oraz Erif BIG - większość właścicieli małych firm, w przypadku problemów z płynnością finansową, sięga do kieszeni własnej lub zapożycza się u znajomych czy rodziny. Są jednak lepsze sposoby - dziś przybliżymy wam usługę faktoringu.

4 Lipiec 2019