Jak znaleźć najlepszą księgową?

Jak znaleźć najlepszą księgową?

Księgowa od często kojarzy się z podatkami. Niestety od tej najgorszej strony – podaje ile co miesiąc musimy oddać naszych pieniędzy. Zawsze chce wszystko na wczoraj. Dokumenty chce dostawać regularnie – najlepiej dowozić je codziennie… W weekend myśli, że inne firmy nie działają więc nie odbiera telefonu. Na wakacjach… proszę zadzwonić za dwa tygodnie. Tak niestety często przedsiębiorcy postrzegają księgowych. Niestety mają trochę racji. Na szczęście – łatwo to zmienić.

Zacznijmy od sprawy fundamentalnej – wysokości podatku nie zmienimy. To comiesięczny wyrok, który czeka każdego przedsiębiorcę i nie ma od niego odwołania. Ale istnieją już urządzenia, które pozwalają przewidzieć jego wysokość jeszcze przed ostatecznym terminem. Dodatkowo droga do ustalenia kwoty i zapłaty podatku nie musi być tak wyboista – nie musi po prostu być tak angażująca i przeszkadzać w prowadzeniu biznesu. Wystarczy skorzystać z kilku nowoczesnych rozwiązań.

Przedsiębiorcy cenią księgowych

Rozmawiając z przedsiębiorcami rzeczywiście można czasem usłyszeć narzekanie „na moją księgową”. W rzeczywistości te opinie są dużo bardziej wyważone. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce kilka miesięcy temu przeprowadziło ankietę – wśród księgowych i przedsiębiorców. Wynika z niej m.in., że ci drudzy lepiej oceniają księgowych niż oni samych siebie. Z raportu „Księgowi oczami przedsiębiorców” wynika, że 75 procent przebadanych biznesmenów uznało zawód księgowego za prestiżowy. Wśród samych księgowych wynik ten był nieco niższy – 70 procent.

Jakiego księgowego chce przedsiębiorca

Jeśli chodzi o codzienne trudności we współpracy z księgowym to przedsiębiorcy od wielu lat powtarzają tę samą litanię. Na pierwszym miejscu najczęściej pojawia się zbyt duże zaangażowanie w „papierkową robotę”.

Początkujący przedsiębiorca właściwie musi „nauczyć się” zbierania i dostarczania faktur – musi pamiętać, aby za każdy razem prosić o faktury i gromadzić je w jednym miejscu, tak aby potem łatwo je odszukać i przekazać księgowej albo biuru rachunkowemu. Dodajmy, że i tak na początku działalności każdemu zdarzy się odnaleźć po kilku miesiącach fakturę, która „gdzieś się zapodziała”. Z czasem też udaje się wyrobić mechanizm współpracy z księgową albo biurem rachunkowym – nabrać m.in. rytmu dostarczania dokumentów. Choć i tak najważniejsza zasada biur i księgowych jest niezmienna: wszystkie dokumenty trzeba dostarczać na bieżąco, no bo „jak się zbierze więcej to potem się nie wyrobię…”

Są już na rynku narzędzia, które pozwalają ograniczyć, a właściwie wyeliminować takie problemy. To program Taxomatic. Korzystając z niego przedsiębiorca może sam wprowadzać swoje faktury do systemu. Brzmi skomplikowanie? W praktyce jest banalnie proste. Wystarczy zwykły skaner i kilka minut dziennie, żeby faktury znalazły się u księgowej.

Automatyczne wprowadzanie faktur ocr Skanowanie faktur

To oczywiście też idealne rozwiązanie dla samej księgowej albo biur rachunkowych – zamiast zatrudniać wykwalifikowaną osobę, która potrafi bezbłędnie wprowadzać dane otrzymują już gotowe dokumenty. Mogą więc ograniczyć zatrudnienie, albo rozwijać firmę przyjmując kolejne przedsiębiorstwa do rozliczania.

Zatwierdzanie faktur

SMS z podatkiem na dobranoc

To kolejny problem – kiedy poznajemy wysokość podatku? Zbliżające się daty 20. i 25. dzień miesiąca to dla przedsiębiorcy dni zapłaty. Niestety często okazuje się, że wysokość podatków poznaje dopiero w ostatnim momencie.
Który biznesmen nie przeżył sytuacji, kiedy np. 19 wieczorem dostaje telefon, albo SMS od księgowej – „jutro VAT, w tym miesiącu 8 tysięcy”. A na koncie 7…

Oczywiście księgowa, albo biuro rachunkowe nie robią tego specjalnie, albo z jakiejś „fiskalnej” złośliwości. Liczba firm, które obsługują, ilość dokumentów – także tych wpadających w ostatniej chwili – decydują o rytmie ich pracy.
Ten problem też można łatwo rozwiązać. Taxomatic jest wyposażony w prognozę podatku. Program na bieżąco rozlicza zaksięgowane faktury, analizuje te które wpływały w poprzednich miesiącach, bierze pod uwagę wysokość zapłaconych już zobowiązań i generuje prognozę podatkową.

Prognoza podatku

Dzięki temu przedsiębiorca na kilka dni przed terminem może sprawdzić jakie podatki – prawdopodobnie – zapłaci w tym miesiącu. Tym samym może zabezpieczyć na koncie odpowiednie środki i spokojnie czekać na 20. i 25…

Dodajmy, że może sprawdzić sam – nie musi dzwonić do księgowej.

Prognoza wykonywana jest na bieżąco, znajdziemy ją nad głównym panelem Taxomatic. Jeśli potrzebujemy bardziej dokładnych analiz, dla wszystkich prowadzonych firm lub spółek, wystarczy wejść w RAPORTY.

Mój księgowy znowu nie odbiera!

To kolejny problem – brak stałego kontaktu z księgowym albo biurem rachunkowym. Przedsiębiorca oczekuje, że płacąc za obsługę może wymagać dyspozycyjności. Dzwoniąc wieczorem chce znać konkretne dane, w sobotę chciałby porównać wyniki z ostatnich miesięcy, a do tego umówił się na ich odbiór na godz. 15, jest godz. 17, a jego cały czas nie ma…

Dla przedsiębiorcy często te problemy mogą mieć fundamentalne znaczenie – biznes prowadzi się właściwie cały czas. W każdym momencie możemy otrzymać szansę przeprowadzenia transakcji, która zmieni nasze życie. Takie decyzje często wymagają szybkości, a zbieranie danych – czasu. Inaczej jest w programie Taxomatic.

Wykres finansowy

Taxomatic ułatwia dostęp do danych i sam generuje analizy, m.in. przekrojowe raporty dotyczące przychodów, stanu kas czy kont, należności czy zobowiązań, czy choćby wspomniane już prognozy podatkowe. To wszystko w Taxomatic dostępne jest od ręki, a co równie ważne – wszędzie. Nie trzeba już dzwonić do księgowej, albo biura rachunkowego. Jego pracownicy nie muszą jechać do siedziby firmy, logować się na komputerach, pobierać i drukować dane, w końcu zawozić je do przedsiębiorcy – to wszystko trwa w nieskończoność.

Taxomatic jest dostępny online – mówiąc najprościej dokładnie tak jak strony www naszych banków. Czy sprawdzamy konto na komputerze stacjonarnym w biurze, tablecie w podróży, czy na komórce na wakacjach, jego stan jest taki sam i mamy dostęp do tych samych operacji. Dokładnie tak działa Taxomatic – wystarczy smartphone, żeby nawet w trakcie spotkania sprawdzić kondycję naszej firmy i podjąć decyzje biznesowe.

Analiza podatku online

Taxomatic rozwiązuje te wszystkie problemy nie przez przypadek – został stworzony przez księgowych z wieloletnim doświadczeniem i przedsiębiorców obecnych na rynku od kilkunastu lat. To efekt wspólnej pracy, ale w jednym celu. Aby praca księgowego i współpraca z biznesmenem – skoro muszą już prowadzić do zapłaty podatków – była przynajmniej jak najprostsza i intuicyjna.

Aktualności

Porady NIP na paragonie – sprawdź zmiany

Od 1 stycznia 2020 roku otrzymamy fakturę na podstawie paragonu tylko jeśli na tym paragonie znajdzie się wcześniej nasz NIP. To efekt zmian ustawy o podatku od towarów i usług.

6 Wrzesień 2019

Porady Biała lista i prywatne konta przedsiębiorców

Wszystko wskazuje na to, że część przedsiębiorców może być zmuszona do założenia nowych kont. To efekt białej listy podatników VAT, która zacznie obowiązywać 1 września. Na liście mają się znaleźć m.in. aktualne konta podmiotów płacących VAT. Jednak nie będzie tam kont prywatnych, a te z kolei są wykorzystywane przez wielu przedsiębiorców.

3 Wrzesień 2019