Jak znaleźć najlepszą księgową?

Jak znaleźć najlepszą księgową?

Księgowa od często kojarzy się z podatkami. Niestety od tej najgorszej strony – podaje ile co miesiąc musimy oddać naszych pieniędzy. Zawsze chce wszystko na wczoraj. Dokumenty chce dostawać regularnie – najlepiej dowozić je codziennie… W weekend myśli, że inne firmy nie działają więc nie odbiera telefonu. Na wakacjach… proszę zadzwonić za dwa tygodnie. Tak niestety często przedsiębiorcy postrzegają księgowych. Niestety mają trochę racji. Na szczęście – łatwo to zmienić.

Zacznijmy od sprawy fundamentalnej – wysokości podatku nie zmienimy. To comiesięczny wyrok, który czeka każdego przedsiębiorcę i nie ma od niego odwołania. Ale istnieją już urządzenia, które pozwalają przewidzieć jego wysokość jeszcze przed ostatecznym terminem. Dodatkowo droga do ustalenia kwoty i zapłaty podatku nie musi być tak wyboista – nie musi po prostu być tak angażująca i przeszkadzać w prowadzeniu biznesu. Wystarczy skorzystać z kilku nowoczesnych rozwiązań.

Przedsiębiorcy cenią księgowych

Rozmawiając z przedsiębiorcami rzeczywiście można czasem usłyszeć narzekanie „na moją księgową”. W rzeczywistości te opinie są dużo bardziej wyważone. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce kilka miesięcy temu przeprowadziło ankietę – wśród księgowych i przedsiębiorców. Wynika z niej m.in., że ci drudzy lepiej oceniają księgowych niż oni samych siebie. Z raportu „Księgowi oczami przedsiębiorców” wynika, że 75 procent przebadanych biznesmenów uznało zawód księgowego za prestiżowy. Wśród samych księgowych wynik ten był nieco niższy – 70 procent.

Jakiego księgowego chce przedsiębiorca

Jeśli chodzi o codzienne trudności we współpracy z księgowym to przedsiębiorcy od wielu lat powtarzają tę samą litanię. Na pierwszym miejscu najczęściej pojawia się zbyt duże zaangażowanie w „papierkową robotę”.

Początkujący przedsiębiorca właściwie musi „nauczyć się” zbierania i dostarczania faktur – musi pamiętać, aby za każdy razem prosić o faktury i gromadzić je w jednym miejscu, tak aby potem łatwo je odszukać i przekazać księgowej albo biuru rachunkowemu. Dodajmy, że i tak na początku działalności każdemu zdarzy się odnaleźć po kilku miesiącach fakturę, która „gdzieś się zapodziała”. Z czasem też udaje się wyrobić mechanizm współpracy z księgową albo biurem rachunkowym – nabrać m.in. rytmu dostarczania dokumentów. Choć i tak najważniejsza zasada biur i księgowych jest niezmienna: wszystkie dokumenty trzeba dostarczać na bieżąco, no bo „jak się zbierze więcej to potem się nie wyrobię…”

Są już na rynku narzędzia, które pozwalają ograniczyć, a właściwie wyeliminować takie problemy. To program Taxomatic. Korzystając z niego przedsiębiorca może sam wprowadzać swoje faktury do systemu. Brzmi skomplikowanie? W praktyce jest banalnie proste. Wystarczy zwykły skaner i kilka minut dziennie, żeby faktury znalazły się u księgowej.

Automatyczne wprowadzanie faktur ocr Skanowanie faktur

To oczywiście też idealne rozwiązanie dla samej księgowej albo biur rachunkowych – zamiast zatrudniać wykwalifikowaną osobę, która potrafi bezbłędnie wprowadzać dane otrzymują już gotowe dokumenty. Mogą więc ograniczyć zatrudnienie, albo rozwijać firmę przyjmując kolejne przedsiębiorstwa do rozliczania.

Zatwierdzanie faktur

SMS z podatkiem na dobranoc

To kolejny problem – kiedy poznajemy wysokość podatku? Zbliżające się daty 20. i 25. dzień miesiąca to dla przedsiębiorcy dni zapłaty. Niestety często okazuje się, że wysokość podatków poznaje dopiero w ostatnim momencie.
Który biznesmen nie przeżył sytuacji, kiedy np. 19 wieczorem dostaje telefon, albo SMS od księgowej – „jutro VAT, w tym miesiącu 8 tysięcy”. A na koncie 7…

Oczywiście księgowa, albo biuro rachunkowe nie robią tego specjalnie, albo z jakiejś „fiskalnej” złośliwości. Liczba firm, które obsługują, ilość dokumentów – także tych wpadających w ostatniej chwili – decydują o rytmie ich pracy.
Ten problem też można łatwo rozwiązać. Taxomatic jest wyposażony w prognozę podatku. Program na bieżąco rozlicza zaksięgowane faktury, analizuje te które wpływały w poprzednich miesiącach, bierze pod uwagę wysokość zapłaconych już zobowiązań i generuje prognozę podatkową.

Prognoza podatku

Dzięki temu przedsiębiorca na kilka dni przed terminem może sprawdzić jakie podatki – prawdopodobnie – zapłaci w tym miesiącu. Tym samym może zabezpieczyć na koncie odpowiednie środki i spokojnie czekać na 20. i 25…

Dodajmy, że może sprawdzić sam – nie musi dzwonić do księgowej.

Prognoza wykonywana jest na bieżąco, znajdziemy ją nad głównym panelem Taxomatic. Jeśli potrzebujemy bardziej dokładnych analiz, dla wszystkich prowadzonych firm lub spółek, wystarczy wejść w RAPORTY.

Mój księgowy znowu nie odbiera!

To kolejny problem – brak stałego kontaktu z księgowym albo biurem rachunkowym. Przedsiębiorca oczekuje, że płacąc za obsługę może wymagać dyspozycyjności. Dzwoniąc wieczorem chce znać konkretne dane, w sobotę chciałby porównać wyniki z ostatnich miesięcy, a do tego umówił się na ich odbiór na godz. 15, jest godz. 17, a jego cały czas nie ma…

Dla przedsiębiorcy często te problemy mogą mieć fundamentalne znaczenie – biznes prowadzi się właściwie cały czas. W każdym momencie możemy otrzymać szansę przeprowadzenia transakcji, która zmieni nasze życie. Takie decyzje często wymagają szybkości, a zbieranie danych – czasu. Inaczej jest w programie Taxomatic.

Wykres finansowy

Taxomatic ułatwia dostęp do danych i sam generuje analizy, m.in. przekrojowe raporty dotyczące przychodów, stanu kas czy kont, należności czy zobowiązań, czy choćby wspomniane już prognozy podatkowe. To wszystko w Taxomatic dostępne jest od ręki, a co równie ważne – wszędzie. Nie trzeba już dzwonić do księgowej, albo biura rachunkowego. Jego pracownicy nie muszą jechać do siedziby firmy, logować się na komputerach, pobierać i drukować dane, w końcu zawozić je do przedsiębiorcy – to wszystko trwa w nieskończoność.

Taxomatic jest dostępny online – mówiąc najprościej dokładnie tak jak strony www naszych banków. Czy sprawdzamy konto na komputerze stacjonarnym w biurze, tablecie w podróży, czy na komórce na wakacjach, jego stan jest taki sam i mamy dostęp do tych samych operacji. Dokładnie tak działa Taxomatic – wystarczy smartphone, żeby nawet w trakcie spotkania sprawdzić kondycję naszej firmy i podjąć decyzje biznesowe.

Analiza podatku online

Taxomatic rozwiązuje te wszystkie problemy nie przez przypadek – został stworzony przez księgowych z wieloletnim doświadczeniem i przedsiębiorców obecnych na rynku od kilkunastu lat. To efekt wspólnej pracy, ale w jednym celu. Aby praca księgowego i współpraca z biznesmenem – skoro muszą już prowadzić do zapłaty podatków – była przynajmniej jak najprostsza i intuicyjna.

Aktualności

Porady Jednoosobowa działalność gospodarcza jako forma zatrudnienia

Pracodawca czasem proponuje pracownikowi przejście na działalność – ma to się wiązać na przykład z podwyżką. Często pracownik od razu odrzuca taką możliwość traktując to wręcz jako nieuczciwą propozycję. Czy naprawdę należy się bać takiej formy zatrudnienia?

14 Marzec 2019

Porady Jak ustalać cennik biura księgowego?

To oczywiście jedno z podstawowych pytań przed podjęciem ostatecznej decyzji o założeniu biura rachunkowego. Wiąże się ono z fundamentalną kwestią prowadzenia własnego biznesu, czyli z pytaniem: czy będę zarabiał? Anonimowo przeanalizowaliśmy ofertę kilkunastu biur – schemat ich działalności jest za każdym razem taki sam.

12 Marzec 2019

Znajdź księgowego

Znajdź biuro księgowe korzystające z Taxomatic

Wyszukaj księgowego