Jak najtaniej założyć własne biuro rachunkowe?

Jak najtaniej założyć własne biuro rachunkowe?

Każdy marzy o pracy dla siebie. Bez sztywnych godzin urzędowania, bez szefa, który cały czas ma zły dzień. Bez walki o każdy wolny dzień, albo próśb o dwutygodniowy urlop raz w roku. Niestety nie jest łatwo założyć własne biuro rachunkowe. Trzeba założyć firmę, wynająć lokal i w końcu wydać kilka tysięcy na program do księgowania. Okazuje się, że można to zrobić dużo prościej i dużo taniej!

Każdy kto obserwuje rynek wie, że nie brakuje ofert z tytułem: praca księgowy, albo praca księgowość. Wystarczy spojrzeć na statystyki nowych firm. Opierając się na danych z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej widać, że miesięcznie w Polsce rejestrowanych jest nawet 20-30 tys. firm. Każda z nich musi prowadzić księgowość, a zdecydowana większość sięga po pomoc do biur rachunkowych. Nawet małe firmy raczej niechętnie próbują rozliczać się samemu. Wynika to przede wszystkim ze strachu, jaki towarzyszy początkującym przedsiębiorcom w ewentualnym starciu z urzędem skarbowym, albo z obawy popełnienia błędów w rozliczeniach. Przedsiębiorca na początku swojej drogi nie ma także potrzeby zatrudniania księgowej – chyba, że od razu zakłada wielkie przedsiębiorstwo.

To z kolei wynika z dwóch powodów. Po pierwsze własny księgowy jest po prostu zbyt drogi. Nawet jeśli przedsiębiorca ma ambicje posiadania księgowego na etacie, to jak tylko zobaczy ile zarabia księgowy na pewno zmieni zdanie. Poza tym – jeśli mówimy o niewielkiej działalności gospodarczej – nie ma kompletnie sensu zatrudnianie księgowego do obsługi nawet kilkudziesięciu dokumentów. Mówiąc wprost – jest zbyt mało księgowania, aby po miesiącu, a góra trzech, przedsiębiorca nie zaczął się zastanawiać: za co ja płacę księgowemu. Dlatego idealnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców są biura rachunkowe.

Praca w biurze rachunkowym – ile zarabia księgowy?

Praca w biurze rachunkowym – ile zarabia księgowy?

Zatrzymajmy się na chwilę przy kwestii: ile zarabia księgowy. Jak się okazuje, obserwując rynek, największe znaczenie ma miejsce pracy. Zarobki księgowego zależą przede wszystkim od tego, czy ma biuro rachunkowe w dużym mieście, czy mniejszym ośrodku. Oczywiście te pierwsze gwarantują dużo więcej pieniędzy, ale od razu zaznaczmy – wiąże się to także ze stawkami, jakie obowiązują w tych biurach rachunkowych za obsługę księgową. Niebagatelne znaczenie mają też wyższe koszty utrzymania takiego biura rachunkowego. Na przykład za wynajęcie lokalu w Warszawie, Wrocławiu, albo Gdańsku zapłacimy na pewno dużo więcej niż za lokal o podobnym standardzie w mniejszej miejscowości. Inne też będą koszty utrzymania pracowników (wyższe pensje). Dlatego trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: ile zarabia księgowy. Zastanawiając się nad otwarciem biura rachunkowego w konkretnym mieście należy wcześniej dokładnie sprawdzić warunki na lokalnym rynku – chodzi zarówno o odpowiedź na pytanie ile zarabia księgowy, ale także jakie jest wynagrodzenie pracy w biurze rachunkowym, w końcu jakie są stawki za obsługę księgową firm. Szczególnie ostatnia kwestia powinna pomóc w podjęciu decyzji czy założenie biura będzie opłacalne.

Biuro rachunkowe – jakie są koszty prowadzenia?

Przed otwarciem własnego biura rachunkowego należy dokładnie sprawdzić, czy nam się to opłaci. Oczywiście pewnie każdy księgowy marzy, żeby usamodzielnić się, przejść na swoją działalność i samemu dysponować czasem, ale też decydować o liczbie klientów itd.

Podstawową przeszkodą jest opłacalność takiej działalności. Gdybyśmy chcieli założyć biuro najtaniej, jak się da, możemy ograniczyć część kosztów. Możemy na przykład zrezygnować z wynajęcia biura. Jeśli na początku będziemy jednoosobowym biurem rachunkowym nie potrzebujemy dodatkowych biurek, a tym bardziej reprezentacyjnych przestrzeni z pięknym widokiem i salami konferencyjnymi. Możemy więc założyć biuro w domu. Pierwsza przeszkoda w takim razie pokonana. Z drugą jest trochę gorzej.

Program do księgowości – który jest najtańszy?

Chodzi o program księgowy – nie ma możliwości, aby prowadzić biuro bez takiego oprogramowania. Niestety jednorazowy koszt programu to nawet kilka tysięcy złotych. Dodatkowo musimy liczyć się z wydatkami na serwer, na którym będą trzymane dane naszych klientów, jego serwisowanie, pracę informatyka, a także aktualizacje, które co roku mogą kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Okazuje się więc, że na początku działalności ponosimy bardzo duże ryzyko – inwestujemy w program i serwer, które nie zwrócą się przez co najmniej kilkanaście miesięcy, jeśli od razu nie znajdziemy i nie zaczniemy obsługiwać kilkunastu, albo nawet kilkudziesięciu klientów. Na szczęście na rynku jest rozwiązanie, które jest idealne dla początkujących właścicieli biur rachunkowych. Chodzi o program Taxomatic, który działa w oparciu o abonament, a także technologię on line. Oznacza to, że z jednej strony całkowity koszt pełnej wersji programu to np. 50 zł miesięcznie (przy maksymalnie 20 obsługiwanych firmach), a z drugiej unikamy jakichkolwiek kosztów związanych z serwerem i pracą informatyka (system działa tak jak bankowość elektroniczna). To z kolei oznacza, że już pierwsi klienci mogą generować dla nas zysk – skoro koszt programu to tylko 50 zł miesięcznie (przy 20 firmach), zamiast biura będziemy pracować w domu (Taxomatic działa na każdym urządzeniu z dostępem do Internetu) to obsługując już np. 5 firm i kasując za to od każdej np. 250 zł i odliczając koszty działalności gospodarczej, zaczynamy zarabiać.

To rozwiązanie pomaga, a w niektórych przypadkach wręcz umożliwia, otwarcie własnego biura rachunkowego.Aktualności

Porady NIP na paragonie – sprawdź zmiany

Od 1 stycznia 2020 roku otrzymamy fakturę na podstawie paragonu tylko jeśli na tym paragonie znajdzie się wcześniej nasz NIP. To efekt zmian ustawy o podatku od towarów i usług.

6 Wrzesień 2019

Porady Biała lista i prywatne konta przedsiębiorców

Wszystko wskazuje na to, że część przedsiębiorców może być zmuszona do założenia nowych kont. To efekt białej listy podatników VAT, która zacznie obowiązywać 1 września. Na liście mają się znaleźć m.in. aktualne konta podmiotów płacących VAT. Jednak nie będzie tam kont prywatnych, a te z kolei są wykorzystywane przez wielu przedsiębiorców.

3 Wrzesień 2019