Co to jest obrót, przychód oraz dochód?

Co to jest obrót, przychód oraz dochód?

Obrót, przychód i dochód to pojęcia, które stanowią o kondycji firmy. Bardzo często przedsiębiorcy dzwonią do księgowej z pytaniem: jaki mam w tym miesiącu obrót, jaki przychód, a jaki dochód. Często na te informacje przedsiębiorcy czekają, jak na wyrok – to właśnie one bowiem określają czy dany okres firma zakończyła sukcesem czy też porażką. Warto więc przy okazji wiedzieć co oznacza każde z pojęć.

Co to jest przychód?

Zacznijmy od pytania co to jest przychód. Niestety bardzo często jest on mylony z dochodem. To z kolei powoduje powstanie złego wrażenia o kondycji danej firmy. Warto więc na początku jednoznacznie podkreślić, że przychód to nie dochód. To dwa różne pojęcia, opisujące dwie różne sytuacje. A więc, co to jest przychód? Mówiąc najprościej to wartość usług albo towarów, które udało nam się sprzedać lub świadczyć w danym okresie. Mowa tu także na przykład o kwotach, jakie uzyskaliśmy dzięki wynajmowaniu nieruchomości. Dodajmy od razu, że jeśli jesteśmy czynnym podatnikiem VAT, to bierzemy pod uwagę kwotę pomniejszoną o należny podatek VAT – czyli najprościej: chodzi o wartość netto. Mówiąc o tym, co to jest przychód, należy zwrócić uwagę na jeden kluczowy fakt – chodzi o wspomnianą wartość towarów lub usług, które sprzedaliśmy lub które świadczyliśmy, a która znalazła się na fakturach. Mówiąc najprościej - przychód to wartość faktur wystawionych przez naszą firmę w danym okresie – nie należy brać pod uwagę tylko faktur opłaconych. Do przychodu bowiem zaliczamy wszystkie wystawione faktury, nawet jeśli nie otrzymaliśmy za nie zapłaty.

Co to jest obrót?

Wielu przedsiębiorców uważa, że idealną sytuacją jest taka, gdy nasz przychód jest porównywalny z obrotem. Czas więc na odpowiedź na pytanie: co to jest obrót. Mówiąc najprościej są to wszystkie wpływy do naszej firmy w danym okresie, pomniejszone o podatek dochodowy. Dodajmy od razu, że chodzi tu o wpływy zarówno z należności jak i tzw. inne wpływy. Należności to w tym przypadku kwoty jakie winni są naszej firmie kontrahenci na przykład za sprzedane towary lub wykonane usługi. Z kolei inne wpływy to np. dotacje, kredyty, pożyczki, dofinansowanie itd. Jak już wspomnieliśmy, dla wielu obrót powinien niemal pokrywać się z przychodem. A więc jeśli w danym miesiącu wystawimy np. faktury na 10 000, to na nasze firmowe konto powinna wpłynąć taka sama suma. Warto jednak pamiętać, że często mamy do czynienia z fakturami których termin płatności wykracza poza np. miesiąc, w którym się rozliczamy. To z kolei sprawia, że obrót i przychód mogą się od siebie różnić a kondycja firmy i tak może być bardzo dobra. Decydujący jest bowiem dochód.

Co to jest dochód?

To najważniejsza dla przedsiębiorców wartość. Pokazuje ona bowiem, czy dany okres zakończył się sukcesem, czy porażką. Odpowiedź na pytanie: co to jest dochód, jest banalnie prosta. To przychód pomniejszony o koszty uzyskania tego przychodu. Mówiąc najprościej - to kwota, jaką uzyskaliśmy dzięki sprzedaży naszych usług albo towarów, pomniejszona o kwotę, którą musieliśmy wydać np. na wynajem biura, paliwo, pracowników, materiały itd. Proste? proste – przynajmniej w teorii. W rzeczywistości jest to dużo bardziej kłopotliwe. Wszystkie dane posiada bowiem księgowa. Aby poznać nasz przychód, obrót, czy w końcu dochód musimy zwrócić się z tym zadaniem właśnie do niej. Na szczęście z pomocą przychodzą nowe technologie. Program do księgowość Taxomatic, stworzony w technologii online, umożliwia dostęp do wszystkich danych bez pośrednictwa księgowej i to w każdym miejscu z dostępem do Internetu - przetestuj faktury online przez 30 dni za darmo. Co więcej może on być obsługiwany na komputerze, tablecie, laptopie, a nawet smartfonie. Dodatkowo jest intuicyjny w obsłudze. Dzięki niemu można mieć firmę pod kontrolą.

Aktualności

Program Bilans zamknięcia w Taxomatic

Wprowadziliśmy nową funkcjonalność w programie Taxomatic pozwalająca na przeksięgowanie zapisów zamykających rok obrotowy.

26 Maj 2021

Program Biała lista podatników VAT w programie Taxomatic

Wprowadziliśmy nową funkcjonalność pozwalającą sprawdzić status podatkowy kontrahentów.

19 Maj 2021