Zmiany w KPiR od 2020 roku

Co się zmieni w książce przychodów i rozchodów 2020 r.

Książkę Przychodów i Rozchodów czekają zmiany. Zostaną wprowadzone od nowego roku. Ministerstwo Finansów właśnie opublikowało projekt rozporządzenia, które zostało przygotowane ze względu na zmiany, jakie zostały w tym roku wprowadzone w innych przepisach.

Chodzi na przykład o uwzględnienie w nowych regulacjach tych podmiotów, które są zobowiązane do prowadzenia KPiR zgodnie z ustawą o PIT. Mowa m.in. o przedsiębiorstwie w spadku, a także spółce cywilnej osób fizycznych. Jak można przeczytać w zapowiedziach, ministerstwo planuje także znieść obowiązek prowadzenia ewidencji wyposażenia oraz kart przychodów pracowników. To z kolei jest związane z ustawą, która wprowadziła uproszczenia dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym (z 9 listopada 2018 roku).

Ale zmiany w KPiR będą nie tylko podyktowane dostosowaniem do nowych przepisów. Bardzo ciekawie brzmi propozycja, która na pewno ułatwi prowadzenie biura rachunkowego. Chodzi o nowe rozwiązanie, jakim będzie uznanie za prawidłową księgi prowadzonej w tzw. systemie teleinformatycznym. Chodzi oczywiście o programy do księgowości, które umożliwiają tworzenie elektronicznej postaci KPiR (musi ona być zgodna ze strukturą dokumentu, jaki publikuje Ministerstwo Finansów). Szczegóły nowego rozporządzenia przedstawimy naszym Czytelnikom niebawem.

Aktualności

Program Bilans zamknięcia w Taxomatic

Wprowadziliśmy nową funkcjonalność w programie Taxomatic pozwalająca na przeksięgowanie zapisów zamykających rok obrotowy.

26 Maj 2021

Program Biała lista podatników VAT w programie Taxomatic

Wprowadziliśmy nową funkcjonalność pozwalającą sprawdzić status podatkowy kontrahentów.

19 Maj 2021