Zmiany w VAT już od 1 lipca

Zmiany w VAT już od 1 lipca

Od 1 lipca będzie obowiązywać nowa matryca stawek VAT. Najważniejsze zmiany to między innymi mniejszy VAT na pieczywo i niektóre artykuły dla małych dzieci, a większy między innymi na drewno opałowe.

Rzeczywiście największą zmianą objęte zostanie pieczywo. Dziś pieczywo i wyroby ciastkarskie, w zależności od terminu przydatności lub daty minimalnej trwałości, są objęte trzema stawkami 5, 8 i 23% VAT.

Od 1 lipca zostanie wprowadzona jedna stawka 5%.

Ujednolicona zostanie także stawka VAT na wszelkiego rodzaju książki: drukowane, na dyskach i taśmach, a także na innych nośnikach, jak również wydawanych w formie elektronicznej, czyli e-booki. Wszystkie będą objęte 5% stawką VAT.

Z kolei smoczki, pieluszki, foteliki samochodowe ale też żywność dla niemowląt i małych dzieci będą od 1 lipca objęte stawką 5% VAT (dzisiaj 8%). Pięcio-procentowy VAT będzie także obowiązywał na artykuły higieniczne, czyli podpaski, tampony higieniczne i pieluchy.


Zgodnie z nową matrycą stawek VAT obniżka obejmie owoce tropikalne i cytrusowe, niektóre orzechy, czy na przykład skórki owoców do 5% (dzisiaj 8%).


Również z 8 do 5% zmaleje VAT na zupy, buliony, żywność homogenizowaną i dietetyczną. Z kolei z 23 do 8% zmieni się stawka na musztardę, słodką paprykę oraz niektóre przyprawy przetworzone np. pieprz i tymianek.


Jeśli zaś chodzi o podwyżkę stawek VAT to zapewne najbardziej dotkliwa może być stawka dotycząca drewna opałowego. Zostanie ona podwyższona z 8 do 23%. Dokładnie taki sam wzrost czeka lód używany m.in. do celów spożywczych (z 8 do 23%).


Mamy też niestety złe informacje dla miłośników owoców morza. Homar, ośmiornica, inne skorupiaki, mięczaki i bezkręgowce wodne czyli np. kraby, langusty, krewetki, ostrygi, małże i ślimaki będą droższe. Stawka VAT wzrośnie z 5 do 23%. Taka sama podwyżka czeka przetwory z owoców morza a także dania, których składnikiem będą wymienione owoce morza. Ostatnia zmiana to wzrost stawki z pięciu do 8% dla niektórych przypraw nie przetworzonych np. kminu, szafranu i kurkumy.

Aktualności

Program Bilans zamknięcia w Taxomatic

Wprowadziliśmy nową funkcjonalność w programie Taxomatic pozwalająca na przeksięgowanie zapisów zamykających rok obrotowy.

26 Maj 2021

Program Biała lista podatników VAT w programie Taxomatic

Wprowadziliśmy nową funkcjonalność pozwalającą sprawdzić status podatkowy kontrahentów.

19 Maj 2021