Zdalne rozliczanie podatków - konieczność czy kaprys

Zdalne rozliczanie podatków - konieczność czy kaprys

Pandemia Covid 19 zwróciła uwagę na problemy księgowości z pracą poza biurem. Kiedy wszyscy przekonywali, że należy pozostać w domu i zadbać o zdrowie swoje i najbliższych, księgowi musieli chodzić do pracy i spotykać się ze swoimi klientami. Okazało się, że zdalne rozliczanie podatków jest właściwie niemożliwe. Problemem okazały się przede wszystkim programy księgowe. Z pomocą przyszły dopiero nowe technologie.

W trakcie pandemii Covid 19 bardzo często można było usłyszeć o lekarzach, pielęgniarkach, a także o sprzedawcach, kierowcach autobusów, kurierach… – to te zawody były wskazywane, kiedy mówiło się o tych, którzy mimo konieczności pozostania w domu muszą chodzić do pracy. Nie wspominano natomiast o księgowych...

Zdalne rozliczanie podatków online 

Księgowe z kolei i biura rachunkowe musiały pracować normalnie. Co prawda niektóre obowiązki podatkowe zostały przesunięte, ale same wartości miesięcznych zaliczek należało przygotować. To z kolei zmusiło księgowe do spotykanie się z klientami - choćby po to, żeby odebrać dokumenty – a następnie do pracy w biurze, aby przygotować rozliczenia. Okazało się bowiem, że egzaminu „zostań w domu” nie zdały tradycyjne programy księgowe.

Przyczyn jest kilka. Zacznijmy od podstawowego – instalacji na konkretnym urządzeniu.

Jeśli biuro rachunkowe posiada tradycyjny program fakturowo-księgowy to działa on na komputerach w biurze, a często musi być dodatkowo połączony ze znajdującym się tam serwerem. Nawet przewiezienie komputera z monitorem, klawiaturą itd. do domu nie rozwiąże problemu. Bez serwera nie będzie dostępu do danych, a bez nich praca jest niemożliwa. Dodatkowo w wielu biurach komputery połączone są w sieci – działają tylko wspólnie…

Okazało się, że rozwiązaniem jest technologia online, czyli ta sama z której korzysta bankowość elektroniczna. Dzięki niej zdalne rozliczanie podatków jest możliwe i proste.

Zdalne rozliczanie podatków - konieczność czy kaprys

Ta sama technologia rozwiązuje jeszcze jeden problem tradycyjnej księgowości. Chodzi o dostarczanie dokumentów. W trakcie pandemii okazało się bowiem, że nawet jeśli księgowa prowadzi niewielkie biuro i korzysta np. z jednego pokoju w swoim prywatnym mieszkaniu, to i tak musi spotykać się z klientami. Jak inaczej odebrać dokumenty, które są podstawą rozliczeń? Okazuje się, że można to zrobić właśnie dzięki nowym technologiom.

Chodzi o tzw. OCR, czyli mówiąc najprościej system do odczytywania dokumentów. Dzięki niemu faktury mogą być dostarczane do biura w formie elektronicznej. To z kolei umożliwia normalną pracę bez bezpośredniego kontaktu z klientem, a nawet bez kontaktu z papierowymi dokumentami. Jak jest to ważne, świadczy choćby fakt, że w wielu instytucjach wprowadzono obowiązkową kwarantannę dla papierowej korespondencji. Dokumenty dostarczane tam trafiały „na półkę” na co najmniej 24 godziny. W przypadku księgowości taka sytuacja jest niemożliwa – wyobraźmy sobie klienta, który przypomniał sobie o fakturach 20. dnia miesiąca, czyli kilkanaście godzin przed terminem zapłaty podatku…

 

Tania księgowość online

 Nowe technologie pozwalają natychmiast przenieść całe biuro rachunkowe w tryb pracy zdalnej. Umożliwiają one pracę na wszystkich urządzeniach z dostępem do Internetu – dokładnie tak, jak bankowość elektroniczna pozwala na korzystanie z wszystkich funkcjonalności konta na komputerze, tablecie, laptopie, a nawet na smartfonie i to w każdym miejscu na świecie…

Zdalne rozliczanie podatków - konieczność czy kaprys

Przeniesienie biura w tryb pracy home office, czyli zdalne rozliczanie podatków, to w przypadku technologii online po prostu zalogowanie się do programu na domowych urządzeniach. Program fakturowo-księgowy w chmurze umożliwia logowanie w tym samym czasie dowolnej liczby pracowników i jednoczesną pracę na różnych urządzeniach, w różnych miejscach. Co więcej - pozwala także obniżyć koszty – dzięki niemu tania księgowość jest naprawdę możliwa.

Wśród nowych technologii warto wspomnieć na przykład program fakturowo-księgowy Taxomatic – oferta tego oprogramowania umożliwia nie tylko abonamentowe rozliczanie (już od 50zł/mies. za 20 firm), ale też ograniczenie dodatkowych kosztów – na przykład wszystkie aktualizacje są automatyczne i darmowe.

Aktualności

Program Bilans zamknięcia w Taxomatic

Wprowadziliśmy nową funkcjonalność w programie Taxomatic pozwalająca na przeksięgowanie zapisów zamykających rok obrotowy.

26 Maj 2021

Program Biała lista podatników VAT w programie Taxomatic

Wprowadziliśmy nową funkcjonalność pozwalającą sprawdzić status podatkowy kontrahentów.

19 Maj 2021