Zdalna praca księgowej – czy jest możliwa?

Zdalna praca księgowej – czy jest możliwa?

Na rynku usług księgowych pojawiły się niedawno oferty ogólnopolskich biur rachunkowych. Działają one w oparciu o księgowe, które pracują zdalnie. Dodatkowo, problem takiego sposobu wykonywania tego zawodu pojawił się przy okazji dyskusji związanej z koronawirusem.

Zagrożenia, jakie związane są z pracą w biurze rachunkowym, które cały czas odwiedzają klienci, kazał wielu księgowym zastanowić się nad możliwością pracy spoza siedziby. Okazuje się, że zdalna praca księgowej jest jak najbardziej możliwa. Wszystko oczywiście dzięki nowym technologiom.

Zdalna praca księgowej w centralnym biurze

Zacznijmy od wspomnianych ogólnopolskich biur rachunkowych. Działają one w oparciu o łatwiejsze, bo centralne pozyskiwanie klienta. Dzięki temu mogą sobie pozwolić na większe środki na marketing, a także budowę profesjonalnej marki – przedsiębiorca może odnosić wrażenie, że skoro takie biuro jest w całej Polsce, to na prawdę musi być bardzo dobre, a już na pewno lepsze niż moje obecne małe biuro, które ma siedzibę w prywatnym mieszkaniu… Nie przesądzając jak jest w rzeczywistości – nie chodzi nam o ocenę konkretnych biur rachunkowych – pokazujemy tylko mechanizm działania takiej obsługi. Oczywiście podstawą są jednak księgowi.
Zdalna praca księgowej – czy jest możliwa?
A księgowi często rekrutowani są właśnie we wspomnianych lokalnych, małych biurach. Zdarza się bowiem, że ich pracownicy chcą dodatkowo zarobić i mają trochę wolnego czasu. Nie chcą jednak zakładać osobnego biura i nie mają możliwości pozyskania klientów. Wówczas mogą zdecydować się na obsługę księgową dwóch, trzech, czasem kilku klientów, których dostarczy im ogólnopolskie biuro. Oczywiście nie muszą to być tylko firmy z okolicy. Zdalna praca księgowej pozwala bowiem na rozliczanie firm bez jakiegokolwiek kontaktu.

Zdalna praca księgowej w oparciu o program online

Z kolei na tym właśnie braku kontaktu, zaczęło także zależeć księgowym w biurach rachunkowym po wprowadzeniu dodatkowych środków ostrożności związanych z koronawirusem. Wielu księgowych zachęcało klientów do rzadszych wizyt opierając się na różnych rekomendacjach instytucji państwowych. Przypomnijmy, że uchwalona została nawet specjalna ustawa. Zapisano w niej m.in. możliwość odmowy podróży służbowych do zagrożonych terenów, ale najgłośniej zrobiło się o pracy zdalnej. Szybko okazało się na przykład, że połowa pracowników Kancelarii Premiera zaczęła wykonywać swoje obowiązki z domu… Zapoznaj się z zaletami programu dla księgowych.
Zdalna praca księgowej – czy jest możliwa?

Ale czy zdalna praca księgowej jest możliwa? Co prawda polega ona przede wszystkim na pracy na komputerze, który przecież wiele osób ma w domu, ale od razu pojawiły się dwa problemy. Pierwszą barierą jest program do księgowości. Niestety tradycyjne programy są instalowane na komputerach w biurach. Często są połączone z zainstalowanymi tam serwerami. Bez połączenia z nimi praca nie będzie mieć sensu… Ale można przecież przewieźć komputer i serwer do domu… Zostawiając na boku problem kilku komputerów dla kilku pracowników połączonych z jednym serwerem, takie rozwiązanie ma jeszcze jeden minus – skoro dane naszych klientów są zapisane na tych nośnikach to ich utracenie może być bardzo niebezpieczne.

Dokumenty w reklamówce pod drzwiami?

Drugi problem to dokumenty. Nawet jeśli zdecydujemy się na przeprowadzkę biura do domu na jakiś czas to i tak musimy odbierać od klienta dokumenty. To z kolei oznacza, że słynne już wśród księgowych reklamówki wypchane fakturami, przedsiębiorca będzie przynosił do naszego domu. Przy okazji – jak zawsze - o coś zapyta, wypije kawę, a dwa dni później wróci, bo zapomniał jeszcze dwóch faktur… I tak nasza wymarzona zdalna praca księgowej zamieni się w biuro rachunkowe w domu. Chyba, że każemy klientom zostawiać dokumenty pod drzwiami.   Na szczęście są jeszcze nowe technologie.

 

Chodzi dokładnie o nowość na rynku, czyli o program księgowy w technologii online Taxomatic. Dzięki niemu zdalna praca księgowej nie ma żadnych przeszkód. Działa tak jak bankowość elektroniczna, więc wystarczy nam jakiekolwiek urządzenie z dostępem do Internetu. W biurze możemy pracować na komputerze, w domu na laptopie, a na wakacjach na tablecie, a nawet smartfonie. Gdziekolwiek na świecie i na jakimkolwiek sprzęcie się zalogujemy na nasze konto, zawsze dostaniemy pełny dostęp do całego programu.

Gdzie szukać zleceń do pracy w księgowości?

Często zdarza się, że klienci taxomatic.pl pytają nasz dział obsługi klienta o księgowych, którzy pracują w programie i chcą przyjąć nowych klientów. To jedna z opcji, która faktycznie się sprawdza. Mogą Państwo także skorzystać z usług naszego Partnera - Jooble. To portal na, którym można znaleźć zdalną pracę w księgowości. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę u góry strony: "księgowość zdalnie", "zdalna księgowa", czy "praca zdalna księgowość". Jeśli jesteśmy tradycjonalistami, możemy pracować zdalnie dla...lokalnego biura rachunkowego. Dzięki temu np. pracownicy będą mogli bez problemu co jakiś czas się omówić na spotkania. 
Sprawdź oferty pracy w Jooble

Aktualności

Porady Podwyżki składek ZUS od 1 lipca 2024 roku: Co warto wiedzieć?

W lipcu 2024 roku płaca minimalna wzrosła z 4 242 zł do 4 300 zł brutto. Jest to podwyżka, która wpływa bezpośrednio na wysokość składek ZUS.

16 Lipiec 2024

Porady Księgowanie Przychodów z Kasy Fiskalnej

Księgowanie Przychodów z Kasy Fiskalnej: Kompleksowy Przewodnik dla Przedsiębiorców.

24 Czerwiec 2024