Księgowi szukają nowych technologii – wyniki Badania Taxomatic 2020

Księgowi szukają nowych technologii – wyniki Badania Taxomatic 2020

Plany Ministerstwa Finansów związane z cyfryzacją księgowości, a także konieczność pracy zdalnej wymuszona przez pandemię Covid 19 zmieniła polski rynek księgowy. Większość biur rachunkowych szuka nowych technologii, a zdecydowana większość zaczyna doceniać rozwiązania, jakie proponują programy rachunkowe online. To tylko niektóre wnioski z Badania Taxomatic 2020, jakie zostało przeprowadzone wśród biur rachunkowych.


Zmiany wymuszone przez Ministerstwo Finansów

 

Prawie 60% księgowych zdaje sobie sprawę z konieczności przeniesienia codziennej obsługi do oprogramowania w nowych technologiach. Jako główne powody podają m.in. świadomość nieuchronności nadchodzących zmian. Chodzi m.in. o plany Ministerstwa Finansów związane z cyfryzacją księgowości, które już zostały wdrożone (np. kasy fiskalne online, raportowanie za pośrednictwem Internetu), czy te na których szczegóły cały czas czekamy (m.in. centralny rejestr faktur).

Księgowi szukają nowych technologii – wyniki Badania Taxomatic 2020

Dla wielu księgowych nowe technologie są też gwarancją pozostania na rynku. Ceny obsługi księgowej spadają, a koszty prowadzenia biura rosną, więc tylko automatyzacja przynajmniej części procesów pozwoli na pozyskanie nowych klientów bez konieczności zwiększania zatrudnienia. To z kolei sprawi, że przychody biura nie spadną i nie będzie mu grozić upadłość.

 

Funkcjonalności online doceniane przez biura

 

Z kolei księgowi, którzy przyznali, że nie szukają rozwiązań w nowych technologiach (ok. 40% ankietowanych) w większości tłumaczyli, że nie mają świadomości, że takie rozwiązania już istnieją na polskim rynku i są dostępne nawet dla pojedynczych biur, a nie tylko dla wielkich korporacji. Niewielka część księgowych przyznała także, że boi się nowych technologii, a decydujące przy wyborze oprogramowania są stare przyzwyczajenia.

Księgowi szukają nowych technologii – wyniki Badania Taxomatic 2020

Spośród tych, którzy już zdecydowali się na wybór oprogramowania w nowych technologiach zdecydowana większość (89%) przyznała, że funkcjonalności, jakie oferują te narzędzia są porównywalne do tradycyjnych programów obecnych na rynku od wielu lat. Z kolei prawie jedna trzecia uważa, że funkcjonalności są zdecydowanie lepsze.

Również zdecydowana większość (około 90%) uznała, że rozwiązania dotyczące codziennego funkcjonowania programów online (np. płatności w formie miesięcznego abonamentu, albo jeden login do wszystkich modułów i funkcjonalności księgowych) są zdecydowanie lepsze, niż w tradycyjnych programach.

 

Usługi dodatkowe i prowizja dla biura

 

Z kolei ponad 80% ankietowanych przyznało, że atrakcyjna z punktu widzenia funkcjonowania ich biur jest dodatkowa oferta dla klientów generowana przez programy w nowych technologiach. Chodzi o tzw. usługi dodatkowe, z których mogą korzystać klienci biur po zalogowaniu do programu księgowego (np. wysyłka listów bez chodzenia na pocztę, dostarczanie dokumentów w formie cyfrowej zamiast bezpośredniej wizyty w biurze, windykacja, czy w przyszłości faktoring, kredyty itp.). Jeśli firmy obsługiwane przez dane biuro korzystają z tych usług, wówczas biuro otrzymuje dodatkową prowizję.

Księgowi szukają nowych technologii – wyniki Badania Taxomatic 2020

Biura rachunkowe, które nie były zainteresowane tego typu ofertą argumentowały, że chcą się skupić tylko na obsłudze księgowej albo obawiają się oporu ze strony klientów. Z kolei te, które chętnie będą korzystały z możliwości, jakie w tym obszarze dostarczają nowe technologie zwróciły uwagę również na inne usługi, jak np. leasing, czy wzory dokumentów, które byłyby szczególnie atrakcyjne dla obsługiwanych przez nie klientów.

 

Programy online wybierane ponownie

 

Z punktu widzenia programów w nowych technologiach na pewno cieszy fakt, że 94% ankietowanych wybrałoby jeszcze raz takie właśnie narzędzia, gdyby ponownie zmieniały program księgowy.

Badanie zostało przeprowadzone we wrześniu wśród biur rachunkowych z całej Polski. Programem w nowych technologiach, który stanowił punkt odniesienia był Taxomatic – program księgowy online do pełnej księgowości i KPiR. Ankietowani zostali wybrani spośród biur rachunkowych, które wyraziły chęć udziału w badaniu po informacjach, jakie ukazały się w social mediach, newsletterze, a także na stronie Taxomatic.pl.

Przy wyborze biur kierowano się ich zróżnicowaniem pod względem wielkości, liczby obsługiwanych firm, a także doświadczeniem pracy z narzędziami w nowych technologiach. Wszystkie ankiety zostały przeprowadzone na zasadzie bezpośrednich rozmów, co umożliwiło zadawanie dodatkowych pytań.

Aktualności

Program Bilans zamknięcia w Taxomatic

Wprowadziliśmy nową funkcjonalność w programie Taxomatic pozwalająca na przeksięgowanie zapisów zamykających rok obrotowy.

26 Maj 2021

Program Biała lista podatników VAT w programie Taxomatic

Wprowadziliśmy nową funkcjonalność pozwalającą sprawdzić status podatkowy kontrahentów.

19 Maj 2021