Kserowanie dowodów osobistych zabronione

Kserowanie dowodów osobistych zabronione

Już za kilka dni, 12 lipca firmy nie będę mogły kopiować naszych dokumentów tożsamości tj. praw jazdy i kart pojazdów, dowodów osobistych, paszportów, odpisów z aktów stanu cywilnego, legitymacji osób niepełnosprawnych czy praw wykonywania zawodu lekarza.

Poproszę dowód do skserowania – kto nie spotkał się z taką prośbą w wypożyczalni rowerów, bibliotece, na siłowni? Choć po wejściu RODO zdarza się to rzadziej, to wiele firm do dziś nie wie czy może zabrać dokument klienta do drukarki albo na zaplecze. Po półrocznym vacatio legis wchodzi w życie ustawa z 22 listopada 2018 r. o dokumentach publicznych (Dz.U. poz. 53). Ustawa wprowadza kary za tworzenie kopii dokumentów. Wyjątkiem będzie kopiowanie na cele urzędowe, zawodowe lub służbowe i także na użytek osoby, dla której dokument wydano.

Cel ustawy o dokumentach publicznych

Ustawa wchodzi w życie w dobrym momencie. Po doświadczeniach z RODO firmy i konsumenci mają większą świadomość dbania o wrażliwe dane. Przypuszczamy, że dzięki tej ustawie zmniejszy się też liczba przestępstw dotyczących fałszowania dokumentów i kradzieży tożsamości. Do tej pory jedną z przykrych konsekwencji wykradania danych było zaciąganie kredytów i pożyczek.

2 lata pozbawienia wolności za kserowanie dowodu

Od 12 lipca 2019 r. firmy będą mogły poprosić o dowód do wglądu i spisać niezbędne dane np. przy zawieraniu umowy. A co będzie zabronione? Tworzenie kopii dokumentów – za to grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Jak uniknąć kary?

Jeśli prowadzimy niewielką firmę, raczej nie mamy w zespole radcy prawnego – sami musimy dokładnie zapoznać się z treścią ustawy. Musimy sprawdzić, pod kątem nowej ustawy których dokumentów nie możemy już kopiować (w zależności od branży – na liście są wykluczenia!)

Treść ustawy dostępna TUTAJ

Aktualności

Porady Optymalizacja kosztów w biurach rachunkowych

Współczesne biura rachunkowe stają przed wyzwaniami związanymi z optymalizacją kosztów. Rozwój technologii oraz rosnące wymagania klientów wymuszają na firmach księgowych poszukiwanie bardziej efektywnych rozwiązań. Jednym z kluczowych sposobów na redukcję kosztów jest wdrożenie systemu księgowego online.

9 Październik 2024

Program Ustawa o Ochronie Sygnalistów 2024 Co Musisz Wiedzieć?

Po ponad dwuletniej pracy oraz wielu poprawek 14 czerwca 2024 roku została uchwalona Ustawa o Ochronie Sygnalistów, która obejmuje szeroki zakres naruszeń prawa będących przedmiotem możliwych zgłoszeń dokonywanych przez Sygnalistów. Zapraszamy do artykułu, który wyjaśni kim jest Sygnalista oraz jakie obowiązki musi spełnić firma w związku z Ustawą o Ochronie Sygnalistów.

15 Wrzesień 2024