Jak znaleźć pracowników do biura rachunkowego?

Jak znaleźć pracowników do biura rachunkowego?

Kiedy biuro rachunkowe, które założyliśmy rozrasta się, zdobywa nowych klientów, przejmuje coraz większe firmy mamy powody do radości. Niestety mamy też powody do zmartwień, a dokładnie jednego: gdzie znaleźć księgowych?

Oczywiście rozwiązaniem jest zamieszczenie najpopularniejszego chyba ogłoszenia: „praca księgowość”. Pozostaje wtedy tylko nadzieja, że osoby które się zgłoszą napisały prawdę w CV, a ich umiejętności odpowiadają tym, o których zapewniają. Niestety nie ma możliwości sprawdzenia kandydata – wady i zalety wyjdą dopiero w tracie pracy. Możemy jednak spróbować ograniczyć marnowanie czasu na księgowych, z którymi będziemy się chcieli rozstać już po pierwszym tygodniu. Wystarczy spróbować doprecyzować wspomniane już ogłoszenie „praca księgowość”.

 

Praca księgowość - program

Po pierwsze warto szukać takich pracowników, którzy pracują na programie, jakim dysponuje nasze biuro rachunkowe. Na pewno w takiej sytuacji zaoszczędzimy dużo czasu. Jeśli księgowa zna program to będzie mogła dołączyć do zespołu z marszu – po prostu dostanie konkretną firmę albo firmy i zacznie pracować. Co innego, jeśli zatrudnimy osobę, która „chętnie nauczy się nowego programu”. W takiej sytuacji musimy pamiętać, że narazimy się na nieustanne pytania: gdzie znajdę to, jak zrobić tamto itd. Jeśli możemy z naszego zespołu wyznaczyć jedną z osób, która będzie wprowadzać kandydata w szczegóły programu – możemy spróbować. Jeśli nie możemy sobie na to pozwolić, lepiej od razu dookreślić warunki wpisując w naszym ogłoszeniu „praca księgowość” konkretny program, którego znajomości wymagamy.

 

Praca księgowość - doświadczenie

W tym przypadku na szczęście jesteśmy w stanie szybko zweryfikować znajomość programu. Jeśli ktoś odpowie na nasze ogłoszenie „księgowość praca” zapewniając o wybitnej znajomości konkretnego programu możemy poprosić, aby przy nas, na przykład zmienił schemat księgowy – proste zadania mogą okazać się nieskuteczną weryfikacją.

Tworząc ranking wg którego będziemy budować nasze ogłoszenie „praca księgowość” na kolejnym miejscu powinno znaleźć się doświadczenie. Tak przynajmniej wynika z rozmów, jakie przeprowadziliśmy z właścicielami biur rachunkowych. Dla niektórych może być dziwne, że doświadczenie jest na drugim miejscu po programie, ale nasi rozmówcy nie mieli wątpliwości – szybkość pracy, która jest decydująca, w największym stopniu zależy od biegłości w poruszaniu się po programie.

Z drugiej strony doświadczenie będzie bardzo ważne, jeśli szukamy kogoś kto ma pomóc nam wejść na wyższy poziom obsługi księgowej.

 

Praca księgowość – doradztwo

Zdaniem wielu, przyszłość należy do biur rachunkowych, które będą gwarantowały klientom dodatkowe usługi. Poprawnie wyliczony podatek i wysłane na czas deklaracje to za chwilę może być za mało. Takie rozwiązania oferuje wiele biur internetowych, które za bardzo niską cenę gwarantują bardzo wysoką jakość takiej podstawowej opieki księgowej.

Biura rachunkowe chcąc się rozwijać, a nawet wręcz pozostać na rynku, muszą oferować coś więcej. Chodzi szczególnie o doradztwo podatkowe. Klient musi czuć, że biuro rachunkowe nie tylko dba o „wypełnianie druków”, ale także o to, aby jego finanse były na jak najlepszym poziomie. To z kolei może zapewnić księgowy, które bardzo dobrze orientuje się w zmianach w przepisach (co powinien robić każdy księgowy) i ma duże doświadczenie (tego z kolei nie da się kupić, albo poznać na dwudniowym kursie).

Wracając do naszego ogłoszenia „praca księgowość” musimy w takiej sytuacji wskazać, że chodzi o osobę, która będzie także świadczyła usługi doradztwa księgowego i ma duże doświadczenie.

 

Praca księgowość – zatrudnienie

Oczywiście szukając księgowego nie musimy skupiać się na Internecie. Nasze ogłoszenie „praca księgowość” można wydrukować i wywiesić, albo rozprowadzić jako ulotki na przykład w pobliżu uczelni o kierunkach finansowych, albo w okolicy urzędów skarbowych, gdzie księgowi bywają. Na pewno jednak Internet jest pierwszym „słupem ogłoszeniowym”, gdzie księgowa szukająca pracy albo chcąca zmienić zatrudnienie, będzie szukała ofert.

Z drugiej strony właściwa konstrukcja ogłoszenia „praca księgowość” pomoże ograniczyć liczbę kandydatów, którzy do nas trafią do tych, których naprawdę szukamy.

Aktualności

Program Bilans zamknięcia w Taxomatic

Wprowadziliśmy nową funkcjonalność w programie Taxomatic pozwalająca na przeksięgowanie zapisów zamykających rok obrotowy.

26 Maj 2021

Program Biała lista podatników VAT w programie Taxomatic

Wprowadziliśmy nową funkcjonalność pozwalającą sprawdzić status podatkowy kontrahentów.

19 Maj 2021