Jak ustalać cennik biura księgowego?

Jak ustalać cennik biura księgowego?

To oczywiście jedno z podstawowych pytań przed podjęciem ostatecznej decyzji o założeniu biura rachunkowego. Wiąże się ono z fundamentalną kwestią prowadzenia własnego biznesu, czyli z pytaniem: czy będę zarabiał? Anonimowo przeanalizowaliśmy ofertę kilkunastu biur – schemat ich działalności jest za każdym razem taki sam.

Dzięki temu, zastanawiając się jak ustalić cennik biura księgowego, można wskazać jak

Jeśli chodzi o ceny usług księgowych to wpływ na nie ma wiele czynników – bardziej szczegółowo piszemy o tym w innym tekście. Kwoty za rozliczenie firm zależą m.in. od miejsca gdzie pracuje biuro, wielkości rozliczanej firmy, specyfiki działalności itd. Jednak jak się okazuje istnieje ogólna zasada definiująca to jak ustalić cennik biura księgowego.

 

Jak ustalić cennik biura księgowego w zależności od rodzaju księgowości

 Zacznijmy od rodzaju rozliczeń. Chodzi o różnicę między Księgą Przychodów i Rozchodów, a pełną księgowości. Wspomniana różnica jest decydująca o kwocie, jaką możemy żądać za rozliczenie. W przypadku KPiR księgowość nie jest, aż tak skomplikowana, a do tego można się spodziewać, że przedsiębiorca przedstawi mniej dokumentów. To z kolei wpływa na wycenę pracy księgowych naszego biura. Zostańmy na chwilę przy KPiR-ce.

Rozliczenie dokumentów w tym przypadku nie jest bardzo skomplikowane – oczywiście mówimy o podstawowych czynnościach księgowych. Niektórzy przedsiębiorcy zaczynający przygodę z biznesem i szukający wszędzie oszczędności próbują nawet samemu się rozliczać – najczęściej nie trwa to zbyt długo, bo problemy z pilnowaniem poprawności czynności księgowych są bardzo pracochłonne i mogą skutecznie odciągać od prowadzenia biznesu. I wtedy przedsiębiorca zgłasza się do biura księgowego…

 

Jak ustalić cennik biura księgowego w KPiR

Jakie warunki powinniśmy mu zaproponować? Jak ustalić cennik biura księgowego, kiedy mamy do czynienia z KPiR? Najłatwiej jest posłużyć się metodą, z której korzysta chyba większość biur, a na pewno wszystkie, do których dotarliśmy. Chodzi o rozliczenie w oparciu o liczbę dokumentów, jakie co miesiąc trzeba rozliczyć. To z kolei jest decydujące, jeśli chodzi o pracę, jaką należy włożyć w obsługę danej firmy. Tak więc inaczej należy rozliczać przedsiębiorcę, który generuje 5-10 dokumentów miesięcznie, a inaczej tego, który dostarcza 150-200. Dokładne zdefiniowanie liczby dokumentów pomoże uniknąć potem nieporozumień, czyli na przykład podnoszenia ceny tuż po rozpoczęciu współpracy. Najłatwiej jest przygotować krótką prezentację, nawet w formie prostej tabeli, która będzie jednoznaczna dla właściciela biura i bardzo czytelna dla klienta.

Jak ustalić cennik biura księgowego w KPiR? To oczywiście zależy od cennika usług księgowych, który obowiązuje w miejscu, gdzie działa nasze biuro, a także od innych czynników (ponownie odsyłamy do innego tekstu – już o tym pisaliśmy). Natomiast jeśli chodzi o odpowiedź na pytanie Jak ustalić cennik biura księgowego, czyli jakie zaproponować „progi” liczby dokumentów, to najczęściej spotykaliśmy się z dość prostymi rozwiązaniami: do 5 dokumentów, 20, 50, 70, 100, 130, 150, 170, 200, 230, 250, 270, 300. Dla wielu biur 300 dokumentów to granica sztywnego cennika. Przedsiębiorcy, którzy dostarczają powyżej 300 dokumentów podlegają wycenie indywidualnej i muszą liczyć się z dość dużym wzrostem kosztów.

 
Jak ustalić cennik biura księgowego dla pełnej księgowości 

W tym przypadku trudno mówić o jakimkolwiek kryterium liczby dokumentów. Księgowanie jest po prostu bardziej skomplikowane i wymagające – dlatego są też biura, które ograniczają swoją działalność do KPiR i nie przyjmują klientów z pełną księgowością. Natomiast jeśli zastanawiamy się jak ustalić cennik biura księgowego dla tego typu księgowości to na pewno należy wcześniej dokładnie przeanalizować firmę, którą ma się zająć nasze biuro. Należy dokładnie sprawdzić, jak dużo pracy będzie nas czekać i to na tej podstawie wyliczyć koszt obsługi.

 

Księgowy może też zarabiać na ofercie dodatkowej

 Nie bez znaczenia jest też tzw. oferta dodatkowa. Oczywiście wielu księgowych powie od razu, że to normalna praca i nie można tego dodatkowo wyceniać, ale coraz częściej oferty pojawiające się na rynku są konstruowane właśnie na zasadzie rozbudowanej oferty dodatkowej. Chodzi o usługi, które są niezbędne dla podatnika, ale w umowie wpisywane są jako dodatkowe.

Dzięki temu, zastanawiając się jak ustalić cennik biura księgowego, można wskazać jak najniższą cenę podstawową, ale zarabiać przede wszystkim na tzw. ofercie dodatkowej. Księgowa może wówczas proponować obsługę KPiR np. za 150 złotych miesięcznie (co brzmi niezwykle atrakcyjnie pod względem marketingowym) i wycenić dodatkowe usługi na nawet kilkaset złotych więcej. Chodzi na przykład o obsługę kadrowo-płacową.

Aktualności

Program Bilans zamknięcia w Taxomatic

Wprowadziliśmy nową funkcjonalność w programie Taxomatic pozwalająca na przeksięgowanie zapisów zamykających rok obrotowy.

26 Maj 2021

Program Biała lista podatników VAT w programie Taxomatic

Wprowadziliśmy nową funkcjonalność pozwalającą sprawdzić status podatkowy kontrahentów.

19 Maj 2021