Jak rozliczać podatek VAT krok po kroku

Jak rozliczać podatek VAT krok po kroku

Każdy przedsiębiorca przed założeniem działalności zastanawia się między innymi czy być płatnikiem VAT. Niektórzy nie mają wyjścia ale inni mogą świadomie zdecydować czy być VAT-owcem. Warto więc wiedzieć czym jest podatek VAT, co umożliwia, a co ogranicza i w końcu jak rozliczać podatek VAT krok po kroku.

Podstawowe definicje podatku

 

Zacznijmy od rzeczy podstawowych. VAT to podatek od towarów i usług pobierany na każdym kolejnym etapie obrotu tymi towarami lub usługami. Dlatego często określa się go skrótowo jako podatek obrotowy. W polskim systemie fiskalnym VAT nakłada się na sprzedaż towarów i usług, eksport i import towarów, a także wewnątrzwspólnotowe nabycie i dostawę towarów.

Warto też wiedzieć, że istnieją różne stawki podatków VAT. Najczęściej spotykany to 23%. To podstawowa stawka VAT. Obowiązuje jednak również 8%, 5%, a nawet zerowy VAT. Każda z nich dotyczy konkretnych sytuacji, które precyzyjnie opisane są w ustawie o VAT.

Zanim dokładnie przeanalizujemy, jak rozliczać podatek VAT krok po kroku warto jeszcze wspomnieć, że nie wszyscy przedsiębiorcy mogą być VAT-owcami. Chodzi o tych, którzy przekroczą limit sprzedaży w ciągu roku na poziomie 200 tys. zł, a także prowadzą sprzedaż, która jest zwolniona z VAT. Mowa w tym przypadku o dwóch z zw. zwolnieniach – podmiotowym i przedmiotowym. Ci którzy korzystają z tych zwolnień są tak zwanymi biernymi podatnikami VAT. Inni przedsiębiorcy to czynni podatnicy VAT. Jeśli chcemy sprawdzić status np. naszego kontrahenta możemy to zrobić zaglądając do tak zwanej białej listy VAT. Jest ona bezpłatnie dostępna na stronach Ministerstwa Finansów i cały czas aktualizowana.

Jak rozliczać podatek VAT krok po kroku

Wady i ograniczenia VAT

 

Wielu przedsiębiorców bez namysłu zakłada, że chce płacić podatek VAT. Interesuje ich tylko jak rozliczać podatek VAT krok po kroku, a nie biorą pod uwagę tego, jakie to nakłada na nich obowiązki i w jaki sposób może ich ograniczać. Dlatego w skrócie przedstawmy wady i zalety bycia czynnym podatnikiem VAT.

Zacznijmy od wad. Po pierwsze bycie VAT-owcem oznacza konieczność wypełniania szeregu dodatkowych formalności (chodzi m.in. o deklaracje VAT i wysyłkę JPK VAT). Dodatkowo musimy cały czas na bieżąco monitorować zmiany w prawie, tak aby nasze rozliczenia z Urzędem Skarbowym zawsze były poprawne. W przypadku błędów urząd może zakwestionować nam prawo do odliczenia VAT. To z kolei może się wiązać z koniecznością zwrotu źle odliczonego VAT, a także ewentualną karę. Mówiąc najbardziej ogólnie, chodzi o to aby dokładnie wiedzieć jak rozliczać podatek VAT krok po kroku.

 

Dlaczego warto być VAT-owcem?

 

Jeśli zaś chodzi o zalety bycia VAT-owcem, to przede wszystkim jest to atut w relacjach biznesowych. Ze względu na dużą liczbę kontrahentów, którzy są VAT-owcami nasze kontakty będą ułatwione i bardziej opłacalne – nasi kontrahenci będą mieli możliwość dokonania odliczenia VAT od zakupionych od nas towarów albo usług. Oznacza to, że tak naprawdę będą ich interesować ceny netto – a więc mówiąc najprościej: niższe. Poza tym, my sami także będziemy mogli odliczać VAT od kupionych towarów i usług.

 

Czy przedsiębiorca musi wiedzieć jak rozliczać VAT?

 

Zastanawiając się jak rozliczać VAT krok po kroku warto na początku podjąć decyzję czy chcemy to robić sami, czy powierzymy to księgowemu lub biuru rachunkowemu. Druga sytuacja będzie dla nas na pewno dużo bardziej komfortowa. Dzięki temu po dostarczeniu dokumentów nie będziemy już musieli martwić się o poprawności wyliczeń, ani śledzić zmian w prawie. Oczywiście wiąże się to z dodatkowym kosztem. Dlatego często przedsiębiorcy decydują się samemu rozliczać swoje podatki. Jeżeli podejmiemy taką decyzję, warto skorzystać z nowych technologii. Wówczas, zamiast zastanawiać się jak rozliczać podatek VAT krok po kroku, będziemy mogli jedynie wprowadzać dokumenty, a resztę zrobi za nas system komputerowy.

Przykładem programu księgowego w nowych technologiach jest program Taxomatic. Umożliwia on przedsiębiorcy rozliczanie podatków VAT zgodnie z przepisami. Jest intuicyjny w obsłudze i zawsze aktualny. Opiera się bowiem na technologii online – tak jak bankowość elektroniczna. Dzięki temu logując się na każdym urządzeniu z dostępem do Internetu – komputerze, laptopie, tablecie, a nawet smartfonie – zawsze otrzymujemy pełny dostęp do naszego konta.

Jeśli więc nie chcemy zatrudniać księgowego albo zlecać naszych rozliczeń biuru rachunkowemu, to zamiast analizować ustawy, śledzić zmiany w prawie, dbać o poprawność wszystkich wyliczeń, jednym słowem cały czas zastanawiać się jak rozliczać VAT krok po kroku, lepiej skorzystać z programu Taxomatic.


Pakiety Taxomatic dla przedsiębiorców

Pakiety Taxomatic dla biur rachunkowych

Aktualności

Porady Podatkowa księga przychodów i rozchodów

Czym jest podatkowa księga przychodów i rozchodów i kto musi ją prowadzić?

3 Lipiec 2020

Porady Koszty uzyskania przychodu przy działalności gospodarczej - najważniejsze informacje

Jak największe koszty uzyskania przychodu to dla wielu przedsiębiorców comiesięczny cel. Zbierają każdą fakturę, nawet na niewielkie sumy, aby móc jak najwięcej odliczyć od podatku

1 Lipiec 2020