Jak najtaniej założyć własne biuro rachunkowe?

Każdy marzy o pracy dla siebie. Bez sztywnych godzin urzędowania, bez szefa, który cały czas ma zły dzień. Bez walki o każdy wolny dzień, albo próśb o dwutygodniowy urlop raz w roku. Niestety nie jest łatwo założyć własne biuro rachunkowe. Trzeba założyć firmę, wynająć lokal i w końcu wydać kilka tysięcy na program do księgowania. Okazuje się, że można to zrobić dużo prościej i dużo taniej!

Każdy kto obserwuje rynek wie, że nie brakuje ofert z tytułem: praca księgowy, albo praca księgowość. Wystarczy spojrzeć na statystyki nowych firm. Opierając się na danych z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej widać, że miesięcznie w Polsce rejestrowanych jest nawet 20-30 tys. firm. Każda z nich musi prowadzić księgowość, a zdecydowana większość sięga po pomoc do biur rachunkowych. Nawet małe firmy raczej niechętnie próbują rozliczać się samemu. Wynika to przede wszystkim ze strachu, jaki towarzyszy początkującym przedsiębiorcom w ewentualnym starciu z urzędem skarbowym, albo z obawy popełnienia błędów w rozliczeniach. Przedsiębiorca na początku swojej drogi nie ma także potrzeby zatrudniania księgowej – chyba, że od razu zakłada wielkie przedsiębiorstwo. To z kolei wynika z dwóch powodów. Po pierwsze własny księgowy jest po prostu zbyt drogi. Nawet jeśli przedsiębiorca ma ambicje posiadania księgowego na etacie, to jak tylko zobaczy ile zarabia księgowy na pewno zmieni zdanie. Poza tym – jeśli mówimy o niewielkiej działalności gospodarczej – nie ma kompletnie sensu zatrudnianie księgowego do obsługi nawet kilkudziesięciu dokumentów. Mówiąc wprost – jest zbyt mało księgowania, aby po miesiącu, a góra trzech, przedsiębiorca nie zaczął się zastanawiać: za co ja płacę księgowemu. Dlatego idealnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców są biura rachunkowe.

Praca w biurze rachunkowym – ile zarabia księgowy?

Jak najtaniej założyć własne biuro rachunkowe?

Zatrzymajmy się na chwilę przy kwestii: ile zarabia księgowy. Jak się okazuje, obserwując rynek, największe znaczenie ma miejsce pracy. Zarobki księgowego zależą przede wszystkim od tego, czy ma biuro rachunkowe w dużym mieście, czy mniejszym ośrodku. Oczywiście te pierwsze gwarantują dużo więcej pieniędzy, ale od razu zaznaczmy – wiąże się to także ze stawkami, jakie obowiązują w tych biurach rachunkowych za obsługę księgową. Niebagatelne znaczenie mają też wyższe koszty utrzymania takiego biura rachunkowego. Na przykład za wynajęcie lokalu w Warszawie, Wrocławiu, albo Gdańsku zapłacimy na pewno dużo więcej niż za lokal o podobnym standardzie w mniejszej miejscowości. Inne też będą koszty utrzymania pracowników (wyższe pensje). Dlatego trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: ile zarabia księgowy. Zastanawiając się nad otwarciem biura rachunkowego w konkretnym mieście należy wcześniej dokładnie sprawdzić warunki na lokalnym rynku – chodzi zarówno o odpowiedź na pytanie ile zarabia księgowy, ale także jakie jest wynagrodzenie pracy w biurze rachunkowym, w końcu jakie są stawki za obsługę księgową firm. Szczególnie ostatnia kwestia powinna pomóc w podjęciu decyzji czy założenie biura będzie opłacalne.

Czy księgowy ma uprawnienia?

Szukając biura rachunkowego klient ma podświadomą pewność, że szuka księgowego, który skończył rachunkowość, przeczytał wszystkie ustawy, jest zapisany na wszystkie fora Internetowe, które zaczynają się od „księgowy uprawnienia”, albo „księgowość egzamin”… jednym słowem jest odpowiednio wyedukowany i cały czas powiększa swoje umiejętności.  W rzeczywistości może się zdarzyć, że trafimy do biura rachunkowego, które zostało założone przez osobę, która np. pracowała w administracji i tam miała kontakt z księgowością, a potem założyła firmę, kupiła odpowiedni program i w ten sposób weszła na rynek. Oczywiście możemy zweryfikować uprawnienia księgowego w bazie Ministerstwa Finansów, które wydawało certyfikaty księgowe, ale będą to informacje niepełne. Kluczowe jest słowo „wydawało”. Po prostu po wejściu w życie wspomnianej ustawy, wnioski o wydanie certyfikatu nie były, nie są i nie będą rozpatrzone. Z punktu widzenia klienta, w sytuacji wyboru biura rachunkowego, kluczowe może być pytanie o to jakie księgowy ma uprawnienia – czy choćby skończył wyższe studia na kierunkach rachunkowości. Czy jednak to na pewno najważniejsze pytanie?

Księgowy – uprawnienia, czy cena?

W momencie deregulacji zawodu księgowego bardzo często pojawiał się argument, że decydujący o przyszłości biur rachunkowych będzie rynek – przetrwają te, które przygotują najbardziej atrakcyjną ofertę dla klienta. Wyjaśnijmy od razu – pod hasłem atrakcyjności miała kryć się cena. Wydaje się, że wspomniany rynek jest decydujący także dzisiaj – zmieniło się tylko główne źródło wiedzy na temat biur rachunkowych. . Jeszcze kilka lat temu można było się spodziewać, że przedsiębiorca szukając biura rachunkowego będzie korzystał z autoryzowanej przez np. Ministerstwo Finansów listy, albo katalogu biur proponowanych przez któreś ze stowarzyszeń księgowych. Dziś nikt już chyba nie ma co do tego złudzeń – najważniejszym kanałem informacyjnym, który decyduje o wyborze biura rachunkowego jest Internet, a dokładniej – wyszukiwarki internetowe. Pozostaje jeszcze jedno, kluczowe pytanie: czy ktoś szuka biura rachunkowego wpisując w wyszukiwarce np. „księgowy uprawnienia”, albo „księgowość egzamin”. Delikatnie mówiąc – należy w to wątpić. Decydująca jest cena. Można się z tym nie zgadzać, można się na to oburzać, można protestować. Ale lepiej to wykorzystać.

Biuro rachunkowe – jakie są koszty prowadzenia?

Przed otwarciem własnego biura rachunkowego należy dokładnie sprawdzić, czy nam się to opłaci. Oczywiście pewnie każdy księgowy marzy, żeby usamodzielnić się, przejść na swoją działalność i samemu dysponować czasem, ale też decydować o liczbie klientów itd. Podstawową przeszkodą jest opłacalność takiej działalności. Gdybyśmy chcieli założyć biuro najtaniej, jak się da, możemy ograniczyć część kosztów. Możemy na przykład zrezygnować z wynajęcia biura. Jeśli na początku będziemy jednoosobowym biurem rachunkowym nie potrzebujemy dodatkowych biurek, a tym bardziej reprezentacyjnych przestrzeni z pięknym widokiem i salami konferencyjnymi. Możemy więc założyć biuro w domu. Pierwsza przeszkoda w takim razie pokonana. Z drugą jest trochę gorzej.

Program do księgowości – który jest najtańszy?

Chodzi o program księgowy – nie ma możliwości, aby prowadzić biuro bez takiego oprogramowania. Niestety jednorazowy koszt programu to nawet kilka tysięcy złotych. Dodatkowo musimy liczyć się z wydatkami na serwer, na którym będą trzymane dane naszych klientów, jego serwisowanie, pracę informatyka, a także aktualizacje, które co roku mogą kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Okazuje się więc, że na początku działalności ponosimy bardzo duże ryzyko – inwestujemy w program i serwer, które nie zwrócą się przez co najmniej kilkanaście miesięcy, jeśli od razu nie znajdziemy i nie zaczniemy obsługiwać kilkunastu, albo nawet kilkudziesięciu klientów. Na szczęście na rynku jest rozwiązanie, które jest idealne dla początkujących właścicieli biur rachunkowych. Chodzi o program Taxomatic, który działa w oparciu o abonament, a także technologię online. Oznacza to, że z jednej strony całkowity koszt pełnej wersji programu to np. 50 zł miesięcznie (przy maksymalnie 20 obsługiwanych firmach), a z drugiej unikamy jakichkolwiek kosztów związanych z serwerem i pracą informatyka (system działa tak jak bankowość elektroniczna). To z kolei oznacza, że już pierwsi klienci mogą generować dla nas zysk – skoro koszt programu to tylko 50 zł miesięcznie (przy 20 firmach), zamiast biura będziemy pracować w domu (Taxomatic działa na każdym urządzeniu z dostępem do Internetu) to obsługując już np. 5 firm i kasując za to od każdej np. 250 zł i odliczając koszty działalności gospodarczej, zaczynamy zarabiać. To rozwiązanie pomaga, a w niektórych przypadkach wręcz umożliwia, otwarcie własnego biura rachunkowego.

Jak obniżyć cenę obsługi?

Wróćmy do momentu, w którym ktoś zakłada biuro rachunkowe. Jakie są najczęstsze przeszkody, które spotyka? Oczywiście koszty – trzeba wynająć biuro (co najmniej kilkaset złotych miesięcznie), wyposażyć je (kilka tysięcy) i kupić program do księgowości (kolejne kilka tysięcy). W sumie może się okazać, że potrzeba co najmniej ponad 10 tys. złotych. I to może być bariera nie do pokonania. Okazuje się jednak, że jest już na  rynku program księgowy online, który oferuje rozliczanie KPiR i pełnej księgowości, a do tego opłacany jest w formie abonamentowej – tj. np. Netflix, albo oprogramowanie do komputerów takich gigantów jak Apple, Google czy Microsoft. Dzięki temu wydatki na starcie są ograniczone do minimum. Program księgowy działa online, czyli w chmurze (tak jak bankowość elektroniczna) co pozwala pracować w domu i to na każdym urządzeniu z dostępem do Internetu (nie trzeba inwestować w sprzęt i wynajem biura). Do tego rozliczanie abonamentowe pozwala dodatkowo ograniczyć wydatki – zamiast jednorazowo wydawać kilka tysięcy na program księgowy, a potem ponosić jeszcze koszty aktualizacji, można płacić np. 50 zł/mies. za obsługę do 20 firm. Dzięki temu – tak naprawdę już pierwszy klient, którego uda się pozyskać dla biura rachunkowego pokrywa wszystkie koszty, a może nawet wygenerować zysk. Te z kolei przyniosą kolejni rozliczani przedsiębiorcy.

Aktualności

Porady Podwyżki składek ZUS od 1 lipca 2024 roku: Co warto wiedzieć?

W lipcu 2024 roku płaca minimalna wzrosła z 4 242 zł do 4 300 zł brutto. Jest to podwyżka, która wpływa bezpośrednio na wysokość składek ZUS.

16 Lipiec 2024

Porady Księgowanie Przychodów z Kasy Fiskalnej

Księgowanie Przychodów z Kasy Fiskalnej: Kompleksowy Przewodnik dla Przedsiębiorców.

24 Czerwiec 2024