Ile zarabia księgowa?

Ile zarabia księgowa?

To oczywiście pytanie, które zadaje sobie każdy, kto myśli o wyborze tego zawodu. Ile zarabia księgowa – to też pytanie, które zadają sobie przedsiębiorcy, którzy płacą za obsługę swoich firm. To też pytanie, na które nie można odpowiedzieć precyzyjnie. Zarobki księgowej zależą po prostu od zbyt wielu czynników.

Studenci kierunków finansowych bardzo często zadają pytanie: ile zarabia księgowa? Chcą po prostu wiedzieć, czy opłaca się wybór tej drogi zawodowej. Niestety nikt nie jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie nie tylko precyzyjnie, ale trudno nawet o wskazanie średniej sumy albo ram tych zarobków. Dlatego na początku wspomnijmy o jednym założeniu. Próby odpowiedzi na pytanie „ile zarabia księgowa” będziemy udzielać na zasadzie dużego poziomu ogólności, opierając się na opiniach kilku księgowych, z którymi kontaktowaliśmy się przygotowując ten tekst. Oczywiście skoro mowa o zarobkach, warunek naszych rozmówców był jeden – anonimowość.

 

Ile zarabia księgowa w Warszawie?

To pierwsza zmienna, o której musimy myśleć zastanawiając się nad odpowiedzią na pytanie: ile zarabia księgowa? – lokalizacja. W zależności od tego, gdzie znajduje się biuro rachunkowe albo siedziba księgowej, zarobki będą zdecydowanie różne. W dużych miastach, gdzie z jednej strony konkurencja jest większa, ale z drugiej więcej jest dużych firm z bardziej skomplikowaną księgowością, zarobki będą wyższe. W mniejszych ośrodkach wynagrodzenie dla księgowej będzie niższe. Podobnie jak jest z innymi zawodami stawki w dużych miastach są po prostu wyższe.

Niestety nawet jeśli weźmiemy pod uwagę jedno miasto, tu także trudno jest wskazać konkretną odpowiedź na pytanie „ile zarabia księgowa”. W zależności od tego czy pracuje w dużym biurze, czy jest na własnej działalności stawki też mogą być różne.

 

Ile zarabia księgowa w swoim biurze? 

Możemy jednak spróbować ustalić ile zarabia księgowa, która prowadzi własne biuro rachunkowe. Tu znowu musimy poczynić pewne ogólne założenia – chodzi o stawki za prowadzenie księgowości i liczbę klientów, których księgowa obsługuje. Na przykład ustalmy, że biuro rachunkowe skupia się na obsłudze Ksiąg Przychodów i Rozchodów, a także na mniejszych firmach, które co miesiąc dostarczają około 15-30 dokumentów. Nasza przykładowa księgowa prowadzi 15 takich firm. Za jedną pobiera około 200 złotych – stawki są zróżnicowane w zależności od ilości dokumentów w konkretnej firmie. Miesięcznie ma w takim razie przychód na poziomie około 3000 złotych. Niestety ma też koszty m.in. związane z programem księgowym – i tak naprawdę to one decydują, ile zarabia księgowa.

 

Ile zarabia księgowa w tradycyjnym programie

 W tej chwili najpopularniejsze na rynku są tzw. programy pudełkowe. Wymagają instalacji na komputerze księgowej, a potem serwisowania i kolejnych instalacji aktualizacji, tak aby program był dostosowany do np. wymagań prawnych. Oczywiście wszystkie te czynności są płatne więc wpływają na to ile zarabia księgowa. Warto o tym pamiętać, bo często księgowi myśląc, że wydając na początku działalności kilka tysięcy na program księgowy mogą zapomnieć o dodatkowych kosztach. Niestety często te koszty są bardzo duże – na przykład jeśli okaże się, że będzie trzeba dodatkowo posiadać serwery. Na szczęście na rynku jest już nowoczesny program księgowy, który nie wymaga instalacji, serwerów a nawet utrzymywania informatyka. Jest dostępny online, a więc na każdym urządzeniu z dostępem do Internetu. Co więcej program ten umożliwia pracę w domu ograniczając kontakt z klientem do minimum, co także wpływa na to ile zarabia księgowa. Pozwala bowiem ograniczyć wydatki na lokal, jego wyposażenie, czy bieżące opłaty. Co ważne, system rozliczania w tym programie jest abonamentowy co zwalnia księgowego z konieczności inwestycji kilku tysięcy złotych na początku działalności, a wszystkie aktualizacje są darmowe i automatyczne.

 

Ile zarabia księgowa – decyduje rynek

Niestety – jak już wspomnieliśmy - bardzo trudno jest ustalić jednoznaczną odpowiedź na pytanie, ile zarabia księgowa. Stawki, z którymi się spotkaliśmy zaczynają się od około 1,5-2 tysięcy złotych, a kończą się na nawet kilku tysiącach. Wszystko zależy oczywiście od liczby klientów, rodzaju ich działalności (przy pełnej księgowości stawki są zdecydowanie wyższe), a także zmiennych, o których już wspominaliśmy.

Na pewno warto zwrócić uwagę na doradztwo podatkowe – klienci są w stanie zapłacić więcej za obsługę księgową, jeśli będą mieć możliwość skorzystania z podpowiedzi i fachowej pomocy podatkowej.

Aktualności

Program Bilans zamknięcia w Taxomatic

Wprowadziliśmy nową funkcjonalność w programie Taxomatic pozwalająca na przeksięgowanie zapisów zamykających rok obrotowy.

26 Maj 2021

Program Biała lista podatników VAT w programie Taxomatic

Wprowadziliśmy nową funkcjonalność pozwalającą sprawdzić status podatkowy kontrahentów.

19 Maj 2021