Co to jest dochód i przychód? - różnice i jak obliczać

Co to jest dochód i przychód? - różnice i jak obliczać

Bardzo często na co dzień mówimy o przychodzie i dochodzie używając tych pojęć zamiennie. Często także wynikają z tego błędy, przede wszystkim prowadzące do złej oceny sytuacji naszej firmy. Dochód i przychód to dwa różne pojęcia, które oznaczają dwie różne sytuacje i nie wolno ich stosować zamiennie.

Co to jest przychód

 

Zacznijmy od pytania: co to jest przychód. To na jego podstawie bowiem będziemy wyliczać dochód. Mówiąc najprościej, przychód to wartość sprzedanych towarów, usług albo dóbr w danym okresie rozliczeniowym. Mówiąc jeszcze inaczej to kwota, którą otrzymaliśmy jako efekt naszej pracy w ramach działalności gospodarczej, albo wynikająca ze stosunku pracy, lub też np. z wynajmu nieruchomości. Prawo określa je mianem przysporzeń majątkowych. Dodatkowo są one dokładnie wypisane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zastanawiając się co to jest przychód, dodajmy od razu, że chodzi o kwoty należne – czyli również te, które nie zostały faktycznie otrzymane. Jeśli więc wystawimy fakturę np. na 1000 zł, to nawet jeśli ta faktura nie zostanie opłacona, kwota ta stanowi nasz przychód.

Warto także wspomnieć, że w przypadku czynnych podatników VAT, przychód to kwota pomniejszona o należny podatek VAT. Mówiąc najprościej chodzi o wartość netto.

Jednak w codzienności przedsiębiorcy, pytanie „co to jest przychód”, jest w rzeczywistości drugorzędne. Dużo ważniejszy jest dochód. Aby go wyliczyć musimy poznać koszty jego uzyskania.

Co to jest dochód i przychód? - różnice i jak obliczać

Co to jest dochód

 

To właśnie dochód stanowi o kondycji naszej firmy. To jego wartość decyduje o tym czy dany okres – np. miesiąc albo rok - możemy uznać za sukces czy porażkę biznesową. Odpowiedź na pytanie co to jest dochód jest bardzo prosta – to przychód pomniejszony o koszty uzyskania tego przychodu. Jeśli więc np. w miesiącu wystawiamy pięć faktur, każda na 1000 zł, to aby nasz biznes był opłacalny, nasze koszty muszą być co najmniej niższa niż 5000 zł. Z kolei koszty uzyskania przychodu to wszystkie wydatki ponoszone przez przedsiębiorcę związane z jego działalnością. Pamiętajmy jednak, że zawsze muszą być one odpowiednio udokumentowane.

Wracając do naszego przykładu – jeśli wystawiliśmy faktury na 5000 zł za nasze usługi, to czas policzyć ile w tym czasie wydaliśmy na naszą firmę. Warto więc zastanowić się, ile kosztował nas wynajem pomieszczeń, ile wydaliśmy na paliwo, ile kosztowały nas materiały, pracownicy itd. Dopiero wtedy będziemy w stanie odpowiedzieć na pytanie czy nasz biznes się opłaca.

Bardzo dużym utrudnieniem dla przedsiębiorców jest dostęp do wspomnianych danych. Mimo tego, że wiedzą co to jest przychód, co to jest dochód, jak wyliczyć koszty uzyskania przychodu, to wiedza teoretyczna jest im tak naprawdę nie potrzebna. Chodzi o konkretne liczby. Te z kolei najczęściej posiada księgową. Niestety dostęp do nich nie zawsze jest łatwy, a często dopiero w momencie płacenia podatku okazuje się czy dany miesiąc zamknęliśmy sukcesem, czy okazał się porażką.

Na szczęście z pomocą przedsiębiorcy przychodzą nowe technologie. Przykładem może być program do księgowość Taxomatic, który umożliwia właścicielowi firmy dostęp do wszystkich danych bez jakiegokolwiek pośrednictwa księgowej. Dzięki temu w szybki i intuicyjny sposób może on otrzymać konkretne informacje o dochodzie, przychodzie, a także kosztach. Dodatkowo jest to program, który można obsługiwać na każdym urządzeniu z dostępem do Internetu – na komputerze, laptopie, tablecie, a nawet smartfonie.

Dzięki Taxomatic firma pozostaje pod pełną kontrolą przez cały czas.

Aktualności

Porady Składki ZUS od umów zlecenia i o dzieło w 2025 roku

Rząd pracuje nad nową ustawą w polskim systemie ubezpieczeń społecznych szykują się znaczące zmiany. Planowane reformy mają na celu pełne oskładkowanie dochodów z umów zlecenia i umów o dzieło, eliminując tzw. zbieg tytułów ubezpieczeń społecznych. Czyżby to był kres dorabiania do pensji? Jakie są główne założenia projektu i jakie konsekwencje może mieć dla zarówno pracowników jak i pracodawców?

17 Czerwiec 2024

Program Bilans zamknięcia w Taxomatic

Wprowadziliśmy nową funkcjonalność w programie Taxomatic pozwalająca na przeksięgowanie zapisów zamykających rok obrotowy.

26 Maj 2021