Bezkarność w pierwszym roku pod znakiem zapytania

Bezkarność w pierwszym roku pod znakiem zapytania

Pomysł objęcia początkujących przedsiębiorców bezkarnością za błędy w rozliczeniach podatkowych stanął pod znakiem zapytania. Zastrzeżenia zgłosiło Ministerstwo Finansów.

Przypomnijmy, że Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zaproponowało, aby początkujący przedsiębiorcy – mówiąc wprost – mogli uczyć się na błędach. Chodzi o sytuacje, w których firmy przekraczają prawo, albo popełniają błędy w rozliczeniach w pierwszym roku swojej działalności. Urzędnicy przekonują, że bardzo często dochodzi do tego ze względu na nieświadomość albo zawiłość niektórych przepisów. Z drugiej strony takie błędy mogą zaważyć na przyszłości firmy – szczególnie jeśli popełniane są właśnie na początku działalności, kiedy kondycja finansowa jest bardzo niestabilna, a każda ewentualna kara może mieć decydujące dla niej znaczenie. Dodajmy, że tzw. prawo do błędu ma dotyczyć tylko mikro-, małych i średnich firm, a poza tym przepis nie zwalnia przedsiębiorców kompletnie z odpowiedzialności. Ma – po wykryciu błędu - niejako uświadamiać konsekwencje, jeśli nie zostanie on odpowiednio szybko naprawiony i dawać czas na tę naprawę.

Przedsiębiorca ma prawo do błędu, ale czy do każdego?

Dodatkowo przepis nie ma być stosowany w przypadku bardzo poważnych naruszeń przepisów. Zdaniem Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii pozwoli to wielu firmom utrzymać się na rynku, a innych zachęci do zakładania działalności – dzisiaj strach przed zawiłościami księgowymi i wysokimi karami może być dla niektórych decydujący przed podejmowaniem takiej decyzji.

Z kolei Ministerstwo Finansów uważa, że taki przepis może nie tylko ułatwić unikanie obowiązków podatkowych w pierwszym roku działalności, ale nawet wręcz je powodować. Może być niejako zachętą do nieuczciwych praktyk, skoro kara nie będzie nieuchronna i natychmiastowa.

Na wynik międzyresortowych konsultacji musimy jeszcze poczekać.

Aktualności

Program Bilans zamknięcia w Taxomatic

Wprowadziliśmy nową funkcjonalność w programie Taxomatic pozwalająca na przeksięgowanie zapisów zamykających rok obrotowy.

26 Maj 2021

Program Biała lista podatników VAT w programie Taxomatic

Wprowadziliśmy nową funkcjonalność pozwalającą sprawdzić status podatkowy kontrahentów.

19 Maj 2021