Koniec deklaracji VAT. Elektroniczne pliki JPK dla wszystkich

Koniec deklaracji VAT. Elektroniczne pliki JPK dla wszystkich

W czwartek 6 czerwca rząd przyjął nowelizację ustawy o VAT. Likwiduje ona obowiązek składania deklaracji VAT. Zamiast tego wprowadza obowiązek wysyłki do urzędów skarbowych elektronicznych plików JPK_VAT (JPK_VDEK).

Wprowadzanie zmian będzie się odbywało stopniowo – od 1 stycznia 2020 roku obejmie największe firmy. Chodzi o podmioty zatrudniające ponad 250 osób i mające obroty ponad 50 mln EUR. Zgodnie z nowymi przepisami będą one wysyłały do urzędów skarbowych elektronicznie plik JPK_VAT. Dodajmy, że nowy plik łączący deklarację i jednolity plik kontrolny miał się nazywać JPK_VDEK, ale wszystko wskazuje na to, że nazwa nie zostanie zmieniona. Z kolei pozostałych podatników obowiązek ten obejmie od lipca 2020 roku, chyba, że wcześniej dobrowolnie przejdą na nowe zasady. Warto jednak pamiętać, że jeśli zdecydujemy się składać nowy plik JPK_VAT już od – na przykład - 1 stycznia, to nie będziemy mieć powrotu do starej formy.

Jakie deklaracje zastąpi?

Najnowszy plik JPK_VAT ma zastąpić składane dziś dodatkowo deklaracje VAT-7 i VAT-7K. Nie przewiduje on załączników, które są dziś wymagane (np. VAT-ZZ, VAT-ZD, VAT-ZT). Wszystkie ewentualne załączniki mają być zastąpione polami wyboru w nowym pliku.

Z kolei wszystkie dane z nowych plików JPK_VAT mają trafiać do Centralnego Rejestru Danych Podatkowych (to w jego ramach ma działać Centralny Rejestr Faktur).

Aktualności

Program Przedsiębiorco, czy korzystasz już ze swoich praw? Najważniejsze zmiany w 2019 r.

Jak prowadzić firmę jeśli czujemy, że nie jesteśmy na bieżąco z prawem? Być może jest ulga z której nie korzystamy i płacimy większe podatki..Nie każdy ma możliwość rozmowy z doradcą finansowym. Jak za tym wszystkim nadążyć? Przedstawiamy najważniejsze zmiany dla rozliczeń firm. Przeczytaj i od razu wdrażaj, nim pojawią się kolejne zmiany.

9 Lipiec 2019

Program Faktoring - źródło finansowania dla biznesu

Jak wynika z badania przeprowadzonego w 2018 roku przez firmę faktoringową SMEO oraz Erif BIG - większość właścicieli małych firm, w przypadku problemów z płynnością finansową, sięga do kieszeni własnej lub zapożycza się u znajomych czy rodziny. Są jednak lepsze sposoby - dziś przybliżymy wam usługę faktoringu.

4 Lipiec 2019