Jak wybrać najlepszy program księgowy dla jednoosobowej działalności?

Jak wybrać najlepszy program księgowy dla jednoosobowej działalności?

Z pozoru sprawa jest prosta – zakładamy firmę. Na początku działalności, maksymalnie wystawiamy kilka faktur i mamy kilka do rozliczenia. Zamiast wydawać na księgową wybieramy program księgowy dla jednoosobowej działalności. Też banalnie proste - w wyszukiwarce wpisujemy: program do księgowości jednoosobowa działalność. Mnóstwo wyników! I tu pojawia się problem. Jak wybrać ten najlepszy?

To bardzo ważne pytanie, bo odpowiedź może zdecydować nawet o sukcesie lub upadku naszej firmy. Tylko z pozoru wydaje się, że wystarczy w wyszukiwarce wpisać „program do księgowości jednoosobowa działalność” i kliknąć w jedną z pierwszych podpowiedzi. W rzeczywistości, właśnie w tym momencie musimy wybrać najlepszy program księgowy, bo to w nim będziemy się rozliczać – bardzo często – przez najbliższe dziesiątki lat.

Program do księgowości – jednoosobowa działalność – przeszkoda w rozwoju

Bardzo często program do księgowości, w którym zaczynamy rozliczanie jednoosobowej działalności staje się jednym z podstawowych i niezmiennych urządzeń prowadzenia biznesu. Księgowość to w każdej firmie najbardziej stabilny i nieskory do jakichkolwiek zmian dział. Kiedy już poznamy jeden program księgowy dla jednoosobowej działalności, kiedy przejdziemy przez wszystkie operacje, okresy rozliczeniowe itp. nie będzie nam się chciało poznawać innego programu księgowego. To z kolei sprawia, że bardzo łatwo możemy stać się niewolnikami – delikatnie mówiąc - nienajlepszego rozwiązania.

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele darmowych programów księgowych. Wiele z nich reklamuje się jako proste narzędzia do wystawiania faktur, rozliczania dokumentów i generowania wartości podatku. Dobrze - na początku prowadzenia firmy to może być najlepszy program księgowy dla jednoosobowej działalności. Niestety bardzo szybko okazuje się, że taki program księgowy nie spełnia oczekiwań rozwijającego się przedsiębiorcy. Ten z czasem potrzebuje coraz bardziej skomplikowanych funkcji, dodatkowych modułów (np. magazyn) itd. Rozwijając firmę wchodzi w coraz bardziej skomplikowane rozliczenia i podlega coraz bardziej zagmatwanym przepisom. To oznacza, że musi albo szukać księgowej, albo zmieniać program księgowy na bardziej skomplikowany.

Najlepszy program księgowy pomaga w biznesie

Wystawianie i rozliczanie faktur, generowanie wartości podatku to podstawowe czynności księgowe, które nie są skomplikowane, ale powierzone księgowej będą dodatkowo kosztować. Wykonywane ich przez darmowy program do księgowości, czy też mówiąc dokładniej: darmowy program do faktur, pozwolą na oszczędności. Trzeba jednak pamiętać, że stawiając sobie pytanie: jak wybrać najlepszy program księgowy dla jednoosobowej działalności?, decydujemy także o wyborze możliwości rozwoju biznesu.

Darmowe programy do faktur to często nieskomplikowane kalkulatory wyposażone w odpowiednie formularze, które wypełniając generujemy gotowe dokumenty. Czy więc w kategorii "program do księgowości jednoosobowa działalność" jesteśmy skazani tylko na podstawowe wersje?

Oczywiście są, a dokładniej - jest wyjątek. Program do księgowości Taxomatic nawet w swojej podstawowej, darmowej wersji oferuje komplet funkcji pomocnych w biznesie. Generuje różnego rodzaju raporty, umożliwia dostęp do danych pokazujących kondycję firmy, jest także narzędziem finansowym pozwalającym z poziomu programu księgowego korzystać z takich funkcji jak faktoring, windykacja, finansowanie, weryfikacja kontrahentów itd.

Jak wybrać program księgowy - jednoosobowa działalność

Oczywiście na początku działalności wydaje się, że dostęp do takich funkcji jest zarezerwowany dla wielkich korporacji i dyrektorów finansowych. Jednak już po pierwszym miesiącu rozliczania się każdy zrozumie jak ważny jest dostęp do danych – łatwość w ich zdobyciu, możliwość porównywania, szansa na przewidywanie kolejnych biznesowych kroków są bezcenne przy rozwoju firmy, a czasem decydują o jego przetrwaniu.

Najlepszy program księgowy jest zawsze aktualny

Kolejna pułapka to dokładnie aktualizacje programu księgowego. Chodzi przecież o odpowiedzialność za rozliczenia z Urzędem Skarbowym.

Bardzo często szukając hasła "program do księgowości jednoosobowa działalność" otrzymujemy odpowiedzi: darmowy program do faktur, darmowy program do księgowości dla jednoosobowej firmy, darmowy program księgowy dla jednoosobowej działalności itd. W rzeczywistości przy wielu wynikach uczciwsze byłoby dopisanie „z pozoru darmowy”, albo „darmowy do pewnego momentu”...

Oczywiście naturalne jest, że wzbogacając program księgowy o nowe funkcje, w miarę pracy, musimy ponosić dodatkowe koszty. Ale możemy pozostać na podstawowym poziomie, a i tak będziemy musieli dodatkowo płacić. Chodzi o aktualizacje, czyli m.in. dostosowanie programu do zmian w prawie. Bardzo często są one dodatkowo płatne, a w przypadku niektórych programów to każdorazowy wydatek kilkuset, a nawet ponad tysiąca złotych rocznie.

Podsumowując: najlepszy program księgowy dla jednoosobowej działalności musi nie tylko rozliczać biznes, ale też pomagać w rozwoju. Każda firma realizuje się w innych obszarach, ważne aby program księgowy ułatwiał i przyśpieszał tą pracę.

Aktualności

Porady NIP na paragonie – sprawdź zmiany

Od 1 stycznia 2020 roku otrzymamy fakturę na podstawie paragonu tylko jeśli na tym paragonie znajdzie się wcześniej nasz NIP. To efekt zmian ustawy o podatku od towarów i usług.

6 Wrzesień 2019

Porady Biała lista i prywatne konta przedsiębiorców

Wszystko wskazuje na to, że część przedsiębiorców może być zmuszona do założenia nowych kont. To efekt białej listy podatników VAT, która zacznie obowiązywać 1 września. Na liście mają się znaleźć m.in. aktualne konta podmiotów płacących VAT. Jednak nie będzie tam kont prywatnych, a te z kolei są wykorzystywane przez wielu przedsiębiorców.

3 Wrzesień 2019