Wszystkie wpisyProgramPorady
Jak działa faktoring? Jak działa faktoring?

W 2017 roku zbankrutowało niemal 900 polskich firm. Główny powód? Zatory płatnicze – problem, który dotyka wielu przedsiębiorców. Spirala zadłużenia napędzana jest wg. schematu – my nie dostajemy zapłaty, więc sami również nie płacimy kontrahentowi, on też komuś nie zapłaci i wszyscy po kolei bankrutujemy. Rozwiązaniem może być faktoring.

29 Maj 2019

Taxomatic opinie – podsumowanie naszego badania Taxomatic opinie – podsumowanie naszego badania

W ostatnim czasie zapytaliśmy księgowych i przedsiębiorców korzystających z naszego programu o opinie dotyczące funkcji, które są im najbardziej przydatne. Badanie zatytułowaliśmy „Taxomatic opinie”.

22 Maj 2019

Gdzie płacić podatki? Gdzie płacić podatki?

Pytanie może wydawać się banalne, a odpowiedź bardzo prosta. Ale warto wiedzieć, że jest to szczegółowo regulowane przez odpowiednie ustawy.

8 Maj 2019

Firma czy etat? Firma czy etat?

To pytanie, które musimy sobie czasem postawić. Otrzymujemy propozycję pracy, ale warunkiem jest pełen etat. Mamy szansę na podwyżkę, ale będzie się to wiązać z samozatrudnieniem… No więc: firma czy etat?

8 Maj 2019

Najczęstsze błędy przy podpisywaniu deklaracji kwalifikowanym podpisem elektronicznym Najczęstsze błędy przy podpisywaniu deklaracji kwalifikowanym podpisem elektronicznym

Taxomatic umożliwia wysyłkę pliku JPK do Ministerstwa, a przypomnijmy, że ten obowiązek spoczywa na wszystkich vatowcach. To, comiesięczny rutyna nie musi być wyzwaniem, wystarczy przestrzegać kilku zasad. Sprawdźmy o czym, najczęściej zapominają przedsiębiorcy i księgowi wysyłający JPK.

25 Kwiecień 2019

Kiedy faktury VAT ulegają przedawnieniu? Kiedy faktury VAT ulegają przedawnieniu?

Zdarza się, że przedsiębiorca, który nie otrzymał zapłaty za wykonaną pracę pyta księgową: czy faktura już się nie przedawniła. W rzeczywistości sama faktura nie może się przedawnić. Nie oznacza to jednak, że za kilka, kilkanaście lat będziemy mogli skutecznie domagać się za nią zapłaty. Kluczowe w tym przypadku jest tzw. roszczenie. Ono bowiem może się przedawnić.

25 Kwiecień 2019

Jak skanują programy do OCR? Wyniki testu Jak skanują programy do OCR? Wyniki testu

Programy do skanowania faktur zmieniły rynek księgowy w Polsce. Dzisiaj przedsiębiorca i księgowy mogą wybierać spośród kilkunastu programów. Postanowiliśmy przetestować kilka z nich.

24 Kwiecień 2019

Kto może prowadzić biuro księgowe? Kto może prowadzić biuro księgowe?

Najprostsza odpowiedź brzmi: każdy. No, prawie każdy. Wszyscy, którzy spodziewają się, że odpowiedź na pytanie „kto może prowadzić biuro księgowe” to litania wymagań, certyfikatów i egzaminów, które trzeba zdać, mogą się rozczarować. Wszystko przez „uwolnienie” tego zawodu.

18 Kwiecień 2019

Złożenie PIT 2019 po terminie, jakie niesie ze sobą skutki prawne? Złożenie PIT 2019 po terminie, jakie niesie ze sobą skutki prawne?

Oczywiście wydaje się to wprost niemożliwe – liczba reklam, kampanii społecznych i informacji, które przypominają nam o terminowym złożeniu deklaracji PIT właściwie wyklucza zapomnienie, albo przegapienie terminu. Jednak są sytuacje, które sprawiają, że nie jesteśmy w stanie go dotrzymać. Jedno jest pewne – na pewno nie warto. Konsekwencje mogą być bardzo poważne.

11 Kwiecień 2019

Outsourcing usług księgowych w firmie: plusy i minusy Outsourcing usług księgowych w firmie: plusy i minusy

Księgowość to jeden z najważniejszych działów w firmie. Przedsiębiorcy – rozmawiając między sobą – często chwalą się: mam świetną księgową. Czy jednak księgowa musi być na wyłączność, czy musimy ją zatrudniać w naszej firmie? Czy nie lepiej i nie taniej szukać usług na rynku? I w końcu co najważniejsze - czy outsourcing usług księgowych jest bezpieczny?

9 Kwiecień 2019

Kiedy księgowy może odmówić podpisania sprawozdania finansowego? Kiedy księgowy może odmówić podpisania sprawozdania finansowego?

Zgodnie z przepisami pod sprawozdaniem finansowym muszą znaleźć się odpowiednie podpisy – wśród nich bardzo ważny jest podpis księgowej. Nie oznacza to jednak, że podpisanie sprawozdania jest dla niej obowiązkowe. Są sytuacje, w których może tego domówić.

9 Kwiecień 2019