Wszystkie wpisyProgramPorady
Kiedy faktury VAT ulegają przedawnieniu? Porady Kiedy faktury VAT ulegają przedawnieniu?

Zdarza się, że przedsiębiorca, który nie otrzymał zapłaty za wykonaną pracę pyta księgową: czy faktura już się nie przedawniła. W rzeczywistości sama faktura nie może się przedawnić. Nie oznacza to jednak, że za kilka, kilkanaście lat będziemy mogli skutecznie domagać się za nią zapłaty. Kluczowe w tym przypadku jest tzw. roszczenie. Ono bowiem może się przedawnić.

25 Kwiecień 2019

Kto może prowadzić biuro księgowe? Porady Kto może prowadzić biuro księgowe?

Najprostsza odpowiedź brzmi: każdy. No, prawie każdy. Wszyscy, którzy spodziewają się, że odpowiedź na pytanie „kto może prowadzić biuro księgowe” to litania wymagań, certyfikatów i egzaminów, które trzeba zdać, mogą się rozczarować. Wszystko przez „uwolnienie” tego zawodu.

18 Kwiecień 2019

Złożenie PIT 2019 po terminie, jakie niesie ze sobą skutki prawne? Porady Złożenie PIT 2019 po terminie, jakie niesie ze sobą skutki prawne?

Oczywiście wydaje się to wprost niemożliwe – liczba reklam, kampanii społecznych i informacji, które przypominają nam o terminowym złożeniu deklaracji PIT właściwie wyklucza zapomnienie, albo przegapienie terminu. Jednak są sytuacje, które sprawiają, że nie jesteśmy w stanie go dotrzymać. Jedno jest pewne – na pewno nie warto. Konsekwencje mogą być bardzo poważne.

11 Kwiecień 2019

Outsourcing usług księgowych w firmie: plusy i minusy Porady Outsourcing usług księgowych w firmie: plusy i minusy

Księgowość to jeden z najważniejszych działów w firmie. Przedsiębiorcy – rozmawiając między sobą – często chwalą się: mam świetną księgową. Czy jednak księgowa musi być na wyłączność, czy musimy ją zatrudniać w naszej firmie? Czy nie lepiej i nie taniej szukać usług na rynku? I w końcu co najważniejsze - czy outsourcing usług księgowych jest bezpieczny?

9 Kwiecień 2019

Kiedy księgowy może odmówić podpisania sprawozdania finansowego? Porady Kiedy księgowy może odmówić podpisania sprawozdania finansowego?

Zgodnie z przepisami pod sprawozdaniem finansowym muszą znaleźć się odpowiednie podpisy – wśród nich bardzo ważny jest podpis księgowej. Nie oznacza to jednak, że podpisanie sprawozdania jest dla niej obowiązkowe. Są sytuacje, w których może tego domówić.

9 Kwiecień 2019

E-sprawozdanie finansowe 2019 – wszystko, co musisz o nim wiedzieć Porady E-sprawozdanie finansowe 2019 – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Od 1 października 2018 roku obowiązują nowe zasady sporządzania sprawozdania finansowego. Oznacza to, że sprawozdania za rok 2018 muszą mieć nową formę – chodzi o tzw. e-sprawozdanie finansowe – inne nie będą honorowane.

25 Marzec 2019

Jak się rozlicza delegację? Porady Jak się rozlicza delegację?

Kiedy pracownik słyszy o delegacji od razu pojawia się wizja najdroższego hotelu, wystawnej kolacji i podróży I klasą… Oczywiście delegacja może tak wyglądać, najważniejsze jednak, aby się nie okazało, że po powrocie pracownik za wszystko musi sam zapłacić. Dlatego warto wiedzieć jak się rozlicza delegację.

25 Marzec 2019

Wady i zalety jednoosobowej działalności gospodarczej Porady Wady i zalety jednoosobowej działalności gospodarczej

Wielu pracowników często słyszy od pracodawcy – chcesz podwyżkę? Przejdź na działalność! Z drugiej strony jest wiele firm, które już szukając pracowników zastrzegają, że jedyną formą zatrudnienia jaką dopuszczają jest samozatrudnienie. Spróbujemy więc wskazać wady i zalety jednoosobowej działalności gospodarczej.

22 Marzec 2019

Czy można zostać księgowym bez doświadczenia? Porady Czy można zostać księgowym bez doświadczenia?

Pewnie odpowiedź zaskoczy wielu, ale… można. Co więcej - przedsiębiorca, który właśnie założył własną firmę, nigdy wcześniej nie wystawił faktury i nie wypełnił PIT-a, może prowadzić księgowość swojej firmy. Wszystko przez tzw. uwolnienie zawodów.

22 Marzec 2019

Jednoosobowa działalność gospodarcza jako forma zatrudnienia Porady Jednoosobowa działalność gospodarcza jako forma zatrudnienia

Pracodawca czasem proponuje pracownikowi przejście na działalność – ma to się wiązać na przykład z podwyżką. Często pracownik od razu odrzuca taką możliwość traktując to wręcz jako nieuczciwą propozycję. Czy naprawdę należy się bać takiej formy zatrudnienia?

14 Marzec 2019

Jak ustalać cennik biura księgowego? Porady Jak ustalać cennik biura księgowego?

To oczywiście jedno z podstawowych pytań przed podjęciem ostatecznej decyzji o założeniu biura rachunkowego. Wiąże się ono z fundamentalną kwestią prowadzenia własnego biznesu, czyli z pytaniem: czy będę zarabiał? Anonimowo przeanalizowaliśmy ofertę kilkunastu biur – schemat ich działalności jest za każdym razem taki sam.

12 Marzec 2019