Wszystkie wpisyProgramPorady
Ministerstwo ostrzega: uwaga na fałszywe e-maile Porady Ministerstwo ostrzega: uwaga na fałszywe e-maile

Maile które wzywają do uiszczenia zaległego podatku VAT wysyłane w imieniu Krajowej Administracji Skarbowej są fałszywe - ostrzega Ministerstwo Finansów.

9 Sierpień 2019

Jak powinno wyglądać oświadczenie przy PIT zero? Porady Jak powinno wyglądać oświadczenie przy PIT zero?

Od 1 sierpnia obowiązuje PIT zero dla młodych. Pracownicy albo zleceniobiorcy, którzy nie ukończyli jeszcze 26 lat mogą więc zacząć korzystać ze zwolnienia z podatku PIT. Muszą jednak złożyć odpowiednie oświadczenie.

2 Sierpień 2019

Czy warto korzystać z PUE ZUS? Porady Czy warto korzystać z PUE ZUS?

Pewnie wielu z nas nawet o tym nie słyszało i nie wie co oznacza ten skrót. Mowa oczywiście o PUE – ZUS z kolei jest znany każdemu przedsiębiorcy. A chodzi o niezwykle praktyczne narzędzie: Platformę Usług Elektronicznych.

1 Sierpień 2019

Jedno konto do wszystkich podatków Porady Jedno konto do wszystkich podatków

Od nowego roku będziemy się rozliczać z fiskusem za pośrednictwem indywidualnych rachunków bankowych. Rozwiązanie, które sprawdziło się w przypadku opłat dla ZUS obejmie na początku m.in. PIT, CIT i VAT.

26 Lipiec 2019

Rzecznik Praw Podatnika już w komisji Porady Rzecznik Praw Podatnika już w komisji

W sejmie odbyło się pierwsze czytanie ustawy o Rzeczniku Praw Podatnika. Projektem zajmą się teraz członkowie Komisji Finansów Publicznych. Na razie nie jest znany dokładny termin wejścia ustawy w życie, ale poznaliśmy więcej szczegółów dotyczących przyszłej pracy i kompetencji rzecznika.

25 Lipiec 2019

Kiedy VAT jest obowiązkowy, a kiedy VAT jest korzystny Porady Kiedy VAT jest obowiązkowy, a kiedy VAT jest korzystny

Przedsiębiorcy zakładający działalność gospodarczą czasem muszą zostać płatnikiem VAT, a czasem mogą wybrać takie rozwiązanie ale mogą też z niego zrezygnować. Warto więc zastanowić się kiedy VAT jest dla nas niekorzystny, a kiedy VAT może stanowić pożytek.

24 Lipiec 2019

Do kiedy wystawić fakturę? Porady Do kiedy wystawić fakturę?

Najczęściej fakturę otrzymujemy albo wystawiamy w momencie zakupu albo sprzedaży towaru albo usługi. Można to jednak zrobić później, a jak się okazuje nawet wcześniej. Tu jednak dowolność się kończy. Dokładnie reguluje to ustawa o podatku od towarów i usług.

23 Lipiec 2019

Od 1 października niższy podatek i wyższe koszty Porady Od 1 października niższy podatek i wyższe koszty

Podatek dochodowy zostanie obniżony z 18 do 17 procent i to już od 1 października tego roku. Rząd przyjął projekt ustawy, który ostatecznie rozwiał wszystkie wątpliwości dotyczące wcześniej pojawiających się propozycji.

22 Lipiec 2019

Spółka cywilna – ile osób musi ją tworzyć? Porady Spółka cywilna – ile osób musi ją tworzyć?

Ostatnio coraz częściej otrzymujemy pytania o spółki cywilne, a dokładnie o zasady jej tworzenia. Postanowiliśmy więc przybliżyć – w skrócie – zasady ich powoływania i działalności.

18 Lipiec 2019

Kiedy faktury VAT ulegają przedawnieniu? Porady Kiedy faktury VAT ulegają przedawnieniu?

Zdarza się, że przedsiębiorca, który nie otrzymał zapłaty za wykonaną pracę pyta księgową: czy faktura już się nie przedawniła. W rzeczywistości sama faktura nie może się przedawnić. Nie oznacza to jednak, że za kilka, kilkanaście lat będziemy mogli skutecznie domagać się za nią zapłaty. Kluczowe w tym przypadku jest tzw. roszczenie. Ono bowiem może się przedawnić.

25 Kwiecień 2019

Kto może prowadzić biuro księgowe? Porady Kto może prowadzić biuro księgowe?

Najprostsza odpowiedź brzmi: każdy. No, prawie każdy. Wszyscy, którzy spodziewają się, że odpowiedź na pytanie „kto może prowadzić biuro księgowe” to litania wymagań, certyfikatów i egzaminów, które trzeba zdać, mogą się rozczarować. Wszystko przez „uwolnienie” tego zawodu.

18 Kwiecień 2019