Porady

Biała lista podatników - jak sprawdzić dane...

Od 1 września, aby sprawdzić czy nasz kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT możemy skorzystać z dodatkowego narzędzia – to tzw. biała lista podatników VAT. Znajdziemy tam m.in. informację...

7 Wrzesień 2019

Wszystkie wpisyProgramPorady
Biała lista podatników - jak sprawdzić dane kontrahenta Porady Biała lista podatników - jak sprawdzić dane kontrahenta

Od 1 września, aby sprawdzić czy nasz kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT możemy skorzystać z dodatkowego narzędzia – to tzw. biała lista podatników VAT. Znajdziemy tam m.in. informację o numerze konta kontrahenta. To o tyle ważne, że od nowego roku, wszystkie faktury o wartości powyżej 15 tys. zł będą musiały być opłacane na wskazane w wykazie konto. W przeciwnym razie czekają nas konsekwencje.

7 Wrzesień 2019

NIP na paragonie – sprawdź zmiany Porady NIP na paragonie – sprawdź zmiany

Od 1 stycznia 2020 roku otrzymamy fakturę na podstawie paragonu tylko jeśli na tym paragonie znajdzie się wcześniej nasz NIP. To efekt zmian ustawy o podatku od towarów i usług.

6 Wrzesień 2019

Biała lista i prywatne konta przedsiębiorców Porady Biała lista i prywatne konta przedsiębiorców

Wszystko wskazuje na to, że część przedsiębiorców może być zmuszona do założenia nowych kont. To efekt białej listy podatników VAT, która zacznie obowiązywać 1 września. Na liście mają się znaleźć m.in. aktualne konta podmiotów płacących VAT. Jednak nie będzie tam kont prywatnych, a te z kolei są wykorzystywane przez wielu przedsiębiorców.

3 Wrzesień 2019

Raport+ to szybki sposób na bezpieczeństwo finansowe Porady Raport+ to szybki sposób na bezpieczeństwo finansowe

Jedna błędna decyzja biznesowa może zaważyć na przyszłości firmy. Dlatego w prowadzeniu biznesu najważniejsza jest pewność, że kontrahenci, z którymi współpracujemy, są wiarygodni, a ich sytuacja finansowa pozostaje na tyle dobra, że nie będziemy mieli kłopotów z wyegzekwowaniem ustalonych warunków.

31 Sierpień 2019

Zmiana klucza w ministerstwie – jak się przygotować Porady Zmiana klucza w ministerstwie – jak się przygotować

To była jedna z najtrudniejszych sytuacji dla księgowych w ostatnich miesiącach. Tuż przed terminem wysyłki plików JPK_VAT za lipiec nastąpiła zmiana klucza w ministerstwie. To z kolei zakończyło się dużymi problemami szczególnie wśród użytkowników tradycyjnych programów księgowych.

27 Sierpień 2019

Ministerstwo ostrzega: uwaga na fałszywe e-maile Porady Ministerstwo ostrzega: uwaga na fałszywe e-maile

Maile które wzywają do uiszczenia zaległego podatku VAT wysyłane w imieniu Krajowej Administracji Skarbowej są fałszywe - ostrzega Ministerstwo Finansów.

9 Sierpień 2019

Jak powinno wyglądać oświadczenie przy PIT zero? Porady Jak powinno wyglądać oświadczenie przy PIT zero?

Od 1 sierpnia obowiązuje PIT zero dla młodych. Pracownicy albo zleceniobiorcy, którzy nie ukończyli jeszcze 26 lat mogą więc zacząć korzystać ze zwolnienia z podatku PIT. Muszą jednak złożyć odpowiednie oświadczenie.

2 Sierpień 2019

Nowości w systemie Taxomatic Program Nowości w systemie Taxomatic

W ostatnich tygodniach skupiliśmy się na drobnych poprawkach i uzupełnieniach systemu. Dziękujemy za podsyłane sugestie telefoniczne, mailowo czy na Facebooku. W sierpniu w dalszym ciągu będziemy wprowadzać aktualizacje dotyczących zmian w prawie, nowości pojawią się również w module przychody.

1 Sierpień 2019

Czy warto korzystać z PUE ZUS? Porady Czy warto korzystać z PUE ZUS?

Pewnie wielu z nas nawet o tym nie słyszało i nie wie co oznacza ten skrót. Mowa oczywiście o PUE – ZUS z kolei jest znany każdemu przedsiębiorcy. A chodzi o niezwykle praktyczne narzędzie: Platformę Usług Elektronicznych.

1 Sierpień 2019

Jedno konto do wszystkich podatków Porady Jedno konto do wszystkich podatków

Od nowego roku będziemy się rozliczać z fiskusem za pośrednictwem indywidualnych rachunków bankowych. Rozwiązanie, które sprawdziło się w przypadku opłat dla ZUS obejmie na początku m.in. PIT, CIT i VAT.

26 Lipiec 2019

Rzecznik Praw Podatnika już w komisji Porady Rzecznik Praw Podatnika już w komisji

W sejmie odbyło się pierwsze czytanie ustawy o Rzeczniku Praw Podatnika. Projektem zajmą się teraz członkowie Komisji Finansów Publicznych. Na razie nie jest znany dokładny termin wejścia ustawy w życie, ale poznaliśmy więcej szczegółów dotyczących przyszłej pracy i kompetencji rzecznika.

25 Lipiec 2019